Nowoczesny parking podziemny w centrum Warszawy. Początek prac jeszcze w tym roku

Na Placu Powstańców Warszawy powstanie nowoczesny 4-kondygnacyjny parking podziemny. Początek budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. (fot. UM Warszawa)
Na Placu Powstańców Warszawy powstanie nowoczesny 4-kondygnacyjny parking podziemny. Początek budowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. (fot. UM Warszawa)
Na placu Powstańców Warszawy rozpocznie się budowa nowoczesnego parkingu podziemnego. 1 sierpnia nieruchomość została przekazana wykonawcy po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Nowoczesny parking w centrum Warszawy

— Cieszymy się z rozpoczęcia inwestycji, na którą Warszawa długo czekała. To doskonały przykład skutecznych działań z zakresu współpracy sektora publicznego i prywatnego, które przynoszą korzyści całemu miastu. Zmieniamy stolicę, budujemy Nowe Centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym — mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor i koordynator ds. przedsiębiorczości w Ratuszu.

— Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem – dodaje.

Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa w całości sfinansuje koszty inwestycji. Wynosić mają one około 85 milionów złotych. Firma będzie także przez 36 lat eksploatować parking, po czym zostanie on przekazany miastu.

— Jako Mota-Engil Central Europe jesteśmy pionierami partnerstwa prywatno-publicznego. W tym formacie wybudowaliśmy parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu, a w naszym portfolio znajdują się również takie umowy na budowę i eksploatację parkingów w Gdańsku oraz Łodzi — mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa.

Już niebawem początek prac

Prace budowlane nad 4-kondygnacyjnym parkingiem podziemnym rozpoczną się w czwartym kwartale bieżącego roku, a obiekt ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Projekt zakłada też wykonanie pierwszego etapu rewitalizacji placu Powstańców Warszawy, gdzie zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego ponownie zostanie wykorzystana większość elementów tzw. małej architektury i zieleni.

Znajdujące się na tym terenie drzewa, przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone w pasie drogowym przy ul. Jagiellońskiej. Po jej zakończeniu wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.w nowe drzewa.

Współpraca samorządów z przedsiębiorcami

— W poniedziałek odebraliśmy teren, a tym samym rozpoczynamy kolejny etap realizacji parkingu podziemnego pod pl. Powstańców Warszawy. Dziękujemy wszystkim osobom z warszawskiego Ratusza za zaangażowanie. Tym projektem udowadniamy, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami — mówi Marcin Podlecki z IMMPO Park Warszawa. — Jestem pewien, że funkcjonujący całodobowo obiekt doskonale wpisze się w tkankę miejską stolicy, a także uporządkuje kwestię parkowania w tym ważnym obszarze miasta. Będzie to inwestycja przyjazna zarówno mieszkańcom, jak i innym parkującym w centrum — zapewnia.


RB

Czytaj dalej:

Czarnek podpisał rozporządzenie. Uczniowie będą się uczyć obchodzenia z bronią

Pocisk, który zabił lidera Al-Kaidy. Potężna broń Ameryki

Schroeder po spotkaniu z Putinem. Ma "dobrą wiadomość"

Państwowa Inspekcja Pracy w "Newsweeku". Nowe informacje

Rosjanie na Ukrainie zniszczyli systemy HIMARS? Pentagon zabrał głos

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka