Ceny paliw spadają. Dobre informacje dla kierowców

Na stacjach Orlenu wyraźnie spadły ceny paliw. To pierwsze efekty fuzji koncernu z Grupą Lotos. (fot. Flickr/Babij)
Na stacjach Orlenu wyraźnie spadły ceny paliw. To pierwsze efekty fuzji koncernu z Grupą Lotos. (fot. Flickr/Babij)
Na światowych rynkach cena ropy naftowej spadła właśnie poniżej 100 dolarów za baryłkę. Już teraz widoczne są obniżki cen na stacjach Orlenu. We wtorek cena paliwa spadła średnio o 20 groszy.

Pierwsze efekty fuzji Orlenu z Lotosem?

Przedstawiciele PKN Orlen uważają, że ostatnie obniżki cen paliwa to pierwsze efekty połączenia koncernu z Lotosem. Wcześniej prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiadał, że dzień po finalizacji fuzji ceny spadną o około 20 groszy na litrze.

Zmiany te mają związek z tym, że po połączeniu Orlenu z Lotosem, multikoncern jako "kupiec ropy" znacznie umocnił swoją pozycję, przez co łatwiej jest wynegocjować znaczące obniżki cen. PKN Orlen od początku procesu fuzji zapowiadał, że celem połączenia z Grupą Lotos jest przede wszystkim pełne wykorzystanie wszystkich synergii, w tym też tych logistycznych, czy w przypadku zakupu surowców. Dzięki temu zapewniona zostanie odporność na wahania otoczenia, co przy korzystnych warunkach bezpośrednio wpłynie na stabilność cen na stacjach.

Wtorkowe spadki cen mogą być początkiem dobrych informacji dla kierowców.

— Czeka nas spotkanie OPEC+. Rynek będzie zwracał uwagę czy Arabia Saudyjska może przekonać do zwiększenia produkcji pozostałych członków OPEC+ w odpowiedzi na niedawną podróż prezydenta Bidena do Arabii Saudyjskiej — napisała w analizie Urszula Cieślak, ekspertka firmy analitycznej Reflex.

COVID a ceny paliw

Eksperci z tej firmy podkreślają, że innym czynnikiem, który mógł przyczynić się do obniżek cen paliw jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem na całym świecie, co może prowadzić do ponownych ograniczeń i restrykcji, ograniczających aktywność gospodarczą oraz zapotrzebowanie na energię.

— Rząd Chin utrzymuje ścisłą strategię COVID-Zero. Blokady już zaszkodziły chińskiemu popytowi na ropę i obniżyły ceny. W czerwcu import ropy naftowej do Chin spadł do najniższego od czterech lat poziomu 8,75 mln baryłek dziennie — zauważają eksperci.

Na podstawie prognoz makro i już dostrzegalnych efektów fuzji można się spodziewać kolejnych obniżek na polskich stacjach, do których dojdzie już w najbliższym czasie.


RB

Czytaj dalej:

Czarnek podpisał rozporządzenie. Uczniowie będą się uczyć obchodzenia z bronią

Pocisk, który zabił lidera Al-Kaidy. Potężna broń Ameryki

Schroeder po spotkaniu z Putinem. Ma "dobrą wiadomość"

Państwowa Inspekcja Pracy w "Newsweeku". Nowe informacje

Rosjanie na Ukrainie zniszczyli systemy HIMARS? Pentagon zabrał głos

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka