Schroeder po spotkaniu z Putinem. Ma "dobrą wiadomość"

Gerhard Schroeder w zeszłym tygodniu spotkał się z Władimirem Putinem. Jego zdaniem konflikt na Ukrainie da się rozwiązać.(fot. PAP/DPA)
Gerhard Schroeder w zeszłym tygodniu spotkał się z Władimirem Putinem. Jego zdaniem konflikt na Ukrainie da się rozwiązać.(fot. PAP/DPA)
Według byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera, porozumienie między Ukrainą a Rosją oraz Turcją i ONZ dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne "może stwarzać szansę na zawieszenie broni". Polityk w zeszłym tygodniu spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem i nalegał, by Kreml był otwarty na rozmowy o zakończeniu wojny na Ukrainie.

Schroeder ma "dobrą wiadomość"

Gerhard Schroeder skomentował dotarcie pierwszego od początku wojny transportu ze zbożem z Odessy na tureckie wody. Statek w środę ma przejść inspekcję, zgodnie z warunkami porozumienia z 22 lipca w sprawie transportu ukraińskiego zboża drogą morską.

— Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce negocjować rozwiązania — oznajmił były niemiecki kanclerz w rozmowie z tygodnikiem "Stern" i RTL/ntv. Dodał, że chociaż inwazja Rosji na Ukraine jest „błędem”, to konflikt ten można rozwiązać.

Były niemiecki kanclerz spotkał się z Putinem

Polityk przyznał również, że w trakcie jego wizyty w Moskwie w ubiegłym tygodniu spotkał się on z Władimirem Putinem. 

— Pierwszym sukcesem jest porozumienie ws. zboża, być może powoli może się ono rozszerzyć w zawieszenie broni — powiedział Schroeder.

Jego zdaniem rozwiązania takich "kluczowych problemów" jak kwestia anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu z czasem mogą zostać znalezione.

— Może nie w ciągu ponad 99 lat, jak w Hongkongu (miasto w 1898 roku zostało wydzierżawione przez Wielką Brytanię od Chin, a w 1997 roku Chiny odzyskały nad nim suwerenność – przyp. red.), ale w następnym pokoleniu — twierdzi Schroeder.

Kryzys energetyczny w Niemczech

Były kanclerz Niemiec wypowiedział się także na temat kryzysu energetycznego, który grozi temu krajowi podczas nadchodzącej zimy. 

— Niemcy mogą uniknąć kryzysu energetycznego tej zimy, reaktywując nieczynny już rurociąg Nord Stream 2 — powiedział Schroeder. — Jeśli nie chcesz korzystać z Nord Stream 2, musisz ponieść konsekwencje — dodał polityk.


RB

Czytaj dalej:

Ile będzie kosztował cukier i chleb? Minister rolnictwa odpowiada

Córka aktorki, która wystąpiła w polskim serialu wytoczyła walkę ukraińskim piosenkom

Pelosi na Tajwanie. Chińska armia ogłasza niepokojące informacje

Problemy krajów Trójmorza. Nadchodzi kryzys motoryzacyjny

Nancy Pelosi na Tajwanie. "Trwa gra o wiarygodność amerykańską w Azji"

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka