Tak zdychają ryby na Odrze w rejonie Kostrzyna. Fot. PAP/Lech Muszyński
Tak zdychają ryby na Odrze w rejonie Kostrzyna. Fot. PAP/Lech Muszyński

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Morawiecki reaguje: "sprawa skandaliczna"

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił opinię publiczną, że rząd zrobi wszystko, aby zbadać przyczyny zanieczyszczenia Odry i doprowadzić do ukarania winnych.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu pobrał próbki, z których wynika, że w wodzie występuje wysoka zawartość tlenu, mocno odbiegająca od typowego stężenia w lecie. Eksperci uważają, że może to być oznaka tego, że do rzeki dostała się substancja o silnych właściwościach utleniających. Dodatkowo w dwóch miejscach wykryto także toksyczną substancję mezytylen. Wrocławska prokuratura bada obecnie ten incydent.  

Śnięte ryby też w Niemczech

Skażenie Odrą doskwiera również po niemieckiej stronie. Śnięte ryby są widoczne m.in. w okolicach Frankfurtu nad Odrą i Küstrina, o czym informowaliśmy dzisiaj. Mieszkańcy są na bieżąco ostrzegani, by nie wchodzili w tamtych rejonach do wody. 

Czytaj: Skażona Odra. Mnóstwo śniętych ryb również po niemieckiej stronie granicy

Głos w sprawie katastrofy ekologicznej na jednej z największych polskich rzek zabrał Mateusz Morawiecki. - Sprawa zanieczyszczenia Odry jest niezwykle skandaliczna. Troska o środowisko naturalne i stan polskich zasobów wodnych jest w dobie zmian klimatu niezwykle istotna i zrobimy wszystko, by kwestia ta została odpowiednio zbadana, wyjaśniona, a winni - surowo ukarani - podkreślił szef rządu.  

Zobacz: 

Korea Północna ogłosiła zwycięstwo z pandemią. "Bezprecedensowy cud"

Popularna platforma streamingowa w tarapatach. Skargi do UOKiK za awarie w transmisjach

Firma Maga Foods była na skraju upadłości przez listę sankcyjną. Jest decyzja MSWiA

Morawiecki: ukarać winnych

- Na moje polecenie w rejon katastrofy udadzą się dziś wiceminister Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca. Ministerstwo Infrastruktury pracuje intensywnie z PGW Wody Polskie nad zabezpieczeniem terenu i mieszkańców przed dalszym wpływem skażenia. Rozmawiałem na ten temat z ministrem Marek Gróbarczyk. Jednocześnie nad sprawą pracują funkcjonariusze Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - zapewnił premier. 

- Polskie rzeki to nasz narodowy skarb i przyszłość, dlatego wszystkie państwowe służby działają w tej sprawie z najwyższą intensywnością. Truciciele nie pozostaną bezkarni - podsumował Morawiecki. 

                             

                     image


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości