Śnięte ryby w krakowskim stawie i w jeziorze Mucharskim. Zebrał się sztab kryzysowy

Sprawdzanie akwenu wodnego przy ul. Krzewowej w Krakowie
Sprawdzanie akwenu wodnego przy ul. Krzewowej w Krakowie
Wojewoda małopolski zwołał w niedzielę posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z przypadkami śniętych ryb – w stawie w Krakowie oraz w jeziorze Mucharskim.

Martwe ryby w krakowskim stawie i jeziorze Mucharskim

W sobotę straż pożarna wyłowiła ze stawu w rejonie ul. Falistej i Krzewowej (Tyniec) w Krakowie ok. – według informacji biura wojewody – 350 śniętych okoni o wielkości ok. 15 cm. W ostatnim czasie wyłowiono także ok. 140 ryb niewielkich rozmiarów z jeziora Mucharskiego.

Zobacz: To nie pierwsza katastrofa Odry. Wtedy udało się ustalić, co zabija ryby w rzece

Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

W Krakowie obecna na miejscu Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kraków-6" prowadziła działania związane z identyfikacją rodzaju ewentualnego zagrożenia. Dodatkowo do zadań strażaków należało wyławianie i liczenie martwych ryb. Ostatecznie nie stwierdzono chemicznego skażenia wody.

W związku z tym, w niedzielę wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał doraźne posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

"Jak potwierdziły służby uczestniczące w posiedzeniu, sytuacje te związane były z przyczynami naturalnymi (wysokimi temperaturami wody). Nie potwierdzono zanieczyszczeń chemicznych" – poinformowało biuro wojewody.

Służby prowadzą działania

W działaniach sprawdzających uczestniczą zarówno Wody Polskie, jak i WIOŚ oraz sanepid i Państwowa Straż Rybacka. W badania zaangażowana jest także Inspekcja Weterynaryjna. Monitoring prowadzi Straż Pożarna oraz Policja, w tym z wykorzystaniem specjalistycznych łodzi i dronów.

- Trzymamy rękę na pulsie, stąd posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zawsze kluczowe jest laboratoryjne zbadanie próbek. W obu sytuacjach na terenie Małopolski nie ma potwierdzenia, by były to czynniki chemiczne. Postępujemy zgodnie z przewidzianymi procedurami. Polecam wszystkim służbom dokładny monitoring, ścisłą współpracę i bieżącą wymianę informacji - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

ja

Czytaj także:

RCB wydało specjalny komunikat. Mieszkańcy kolejnych powiatów w niebezpieczeństwie

Pożar w kościele, ludzie wpadli w panikę. Jest wiele ofiar

Jest światełko w tunelu, jeśli chodzi o katastrofę na Odrze. W tym miejscu zaszła poprawa

Sanah, Zenek Martyniuk i Bayer Full w wersji religijnej. Pielgrzymkowe hity 2022

Lubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości