Sanah, Zenek Martyniuk i Bayer Full w wersji religijnej. Pielgrzymkowe hity 2022

Grupa Pielgrzymkowa Galindia Pisz z Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Fot. YouTube
Grupa Pielgrzymkowa Galindia Pisz z Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Fot. YouTube
Tysiące pielgrzymów dotarły do najsłynniejszego polskiego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze w Częstochowie przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co roku podczas pielgrzymek pątnicy oprócz pieśni religijnych śpiewają przeróbki popularnych przebojów.

Cleo, Alvaro Soler, Luis Fonti, Kortez, Podsiadło i Zalewski, a nawet Sławomir. Wszystkie te postaci łączy jedno - ich przeboje zostały przerobione przez pątników idących w pielgrzymkach na Jasną Górę na pieśni religijne. W tym roku również nie zabrakło pielgrzymkowych przebojów.

"Szary świat" Sanah i Kwiatu Jabłoni hitem pielgrzymek 2022

W 2022 roku niekwestionowanym hitem pielgrzymkowym jest piosenka “Szary świat” w wykonaniu Sanah i Kwiatu Jabłoni. Doczekała się kilku wersji.

Tak śpiewają "Szary świat" pielgrzymi z Diecezji Pelplińskiej w grupie Kociewie, która w trasę pielgrzymkową wyruszyła 31 lipca. Na co dzień wykonawcy tego utworu tworzą wspólnie “Zespół Przyjaciele” działający na terenie Starogardu Gdańskiego. W zeszłym roku przerobili inny przebój Sanah "Ale jazz!".

Zupełnie inaczej tekst piosenki przerobiła Grupa Pielgrzymkowa Galindia Pisz z Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

"Miała różaniec i wiary za stu. Od rana z nami na szlaku do Maryi stóp. Zanurzona w modlitwie, czy słońce czy deszcz. Kolejny kroczek stawiała, gdzie ją spotkać wiesz. A gdyby tak razem z Nią poszedł cały świat… Zniknąłby grzech i strach wokół Matki bram, jest to czego Ci najbardziej brak. Chodź ze mną na Jasną Górę…" – śpiewają pielgrzymi. Autorką tekstu  jest Magdalena Zach.


Największy hit Zenka Martyniuka w wersji pielgrzymkowej

Z kolei Przemek Mortka z discopolowego zespołu Jagoda i Brylant zaprezentował nową wersję hitu Zenka Martyniuka "Przez twe oczy zielone".

"Przez Twe łaski Maryjo, Maryjo, nieskończone / Ty królujesz na ziemi i niebie pośród gwiazd / Moje serce jest Twoją miłością przepełnione / Ty mnie wspieraj Maryjo, Maryjo, w każdy czas" - słyszymy w nowej wersji Mortki, który od lat deklaruje się jako osoba wierząca i chodzi na pielgrzymki.


Religijny Bayer Full

Z kolei Sławomir Świerzyński i jego zespół Bayer Full z repertuaru disco-polo przerzucił się na piosenki religijne. Jest teraz gwiazdą Radia Maryja i Telewizji Trwam. Zespół opublikował 2 dni temu w sieci nagranie, jak pielgrzymi na Jasnej Górze śpiewają wraz z nim pieśń "Ty jesteś moim panem".

15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Od soboty na jasnogórskim kanale YouTube transmitowane są nie tylko msze, ale też wejścia pieszych pielgrzymek. To odpowiedź paulinów na oczekiwanie pielgrzymów - wskazuje kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. Podkreśla, że "prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe mają cały sztab osób odpowiedzialnych za przekaz multimedialny, za zdjęcia, przekaz radiowy, telewizyjny. Chcą widzieć jak pielgrzymują ich najbliżsi, przyjaciele, parafia, diecezja". - My także, wychodząc naprzeciw temu wielkiemu zainteresowaniu i chęci łączności w modlitwie, będziemy wszystkie wejścia pieszych pielgrzymek transmitować. Zachęcamy do wspólnej radości i modlitwy z jasnogórskiego szczytu - mówi.

Jutro w centralnym dniu uroczystości porannej mszy dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy będzie przewodniczył i kazanie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, o godz. 10.00 odbędzie się msza za ojczyznę w 102. rocznicę „cudu nad Wisłą”, a sumie pontyfikalnej o godz. 11, połączonej z poświęceniem ziół będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

ja


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura