Jest światełko w tunelu, jeśli chodzi o katastrofę na Odrze. W tym miejscu zaszła poprawa

Sytuacja od dwóch dni uległa poprawie na lubuskim odcinku Odry. Fot. PAP
Sytuacja od dwóch dni uległa poprawie na lubuskim odcinku Odry. Fot. PAP
Na lubuskim odcinku Odry od dwóch dni wędkarze i służby obserwują mniejszą liczbę śniętych ryb na brzegu - donosi RMF FM. Nie wiadomo jednak, czy szczególnie cięższe gatunki nie osiadły na dnie. W wyławianiu śniętych ryb i przy budowie zapór na Odrze oddelegowano ponad 2 tys. policjantów, strażaków i żołnierzy WOT.

- Razem ze Strażą Rybacką i wojskiem prowadzimy działania przy usuwaniu śniętych ryb, przy pomocy łodzi. Do dyspozycji mamy 48 żołnierzy, 10 ze Straży Rybackiej i 8 z PSP. Trudno powiedzieć, czy wszystko zmierza do finału. Udajemy się w górę rzeki, by usunąć zakola Odry ze śniętych ryb - relacjonował reporterowi RMF FM st. bryg. Andrzej Kaźmieruk.  

Mniej śniętych ryb 

Sytuacja ma się jednak poprawiać, a martwych ryb jest coraz mniej w regionie województwa lubuskiego. Zdaniem członków Polskiego Związku Wędkarskiego, może to równie dobrze oznaczać, że szczególnie cięższe gatunki zwierząt osiadły na dnie Odry. Na lubuskim odcinku rzeki pierwsze śnięte ryby wykryto w ubiegły wtorek i do dziś się w niej gromadzą. 

Po odnalezieniu śniętych ryb w Nerze, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę alert do mieszkańców powiatu kolskiego (Wielkopolskie). RCB ostrzega, by nie wchodzić do Neru i nie korzystać z wody.

Zobacz: 

RCB wydało specjalny komunikat. Mieszkańcy kolejnych powiatów w niebezpieczeństwie

Po skażeniu Odry w sieci rozpętała się burza. Na rząd sypią się gromy

Rosjanie pojmali swojego człowieka. Kierował pierwszą ofensywą w Donbasie

Rtęć wykluczona

Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną ekologicznej katastrofy na Odrze. W sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - na podstawie badań w niemieckich laboratoriach - wykluczyła, jakoby to rtęć była odpowiedzialna za skażenie rzeki. W niemieckich mediach można przeczytać krytyczne opinie komentatorów, zarzucające polskim władzom zbyt późne poinformowanie zachodniego sąsiada o kryzysie na Odrze. 

GW


Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości