Propagandyści z Rosji szerzą dezinformację na temat prezydenta Andrzeja Dudy, który rzekomo "klęczał przed pomnikiem UPA". (fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta)
Propagandyści z Rosji szerzą dezinformację na temat prezydenta Andrzeja Dudy, który rzekomo "klęczał przed pomnikiem UPA". (fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta)

Tak działa rosyjska propaganda. Obrała za cel zdjęcie Andrzeja Dudy

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Rosyjscy propagandyści w ostatnim czasie publikują zdjęcia prezydenta Andrzeja Dudy "klęczącego przed pomnikiem UPA". W rzeczywistości składał on wieniec przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Nowa dezinformacja Rosjan

Michał Marek, ekspert w dziedzinie dezinformacji i doktorant UJ, zauważył na Twitterze nową rosyjską akcję propagandową.

— Rosyjski aparat eksponuje fake news na temat "złożenia przez prezydenta kwiatów pod pomnikiem UPA w Warszawie. Rzecz de facto dotyczy oddania hołdu przez Andrzeja Dudę żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej - Rosjanie zafałszowali daną informację — informuje.

— W tym zafałszowanym obrazie rzeczywistości polskie elity polityczne "kapitulują" przed Ukrainą, oddając hołd "mordercom" w imię porozumienia z Ukrainą. Polskę i Ukrainę jednoczy z kolei wyłącznie "rusofobia"... Nie po raz pierwszy Rosjanie wykorzystują wydarzenia historyczne do działań dezinformacyjnych — dodaje Michał Marek.

Zupełnie inna sytuacja

Ekspert pokazał także rosyjskie wpisy na temat rzekomego "klękania przed UPA", na których widać zdjęcia z zupełnie innego wydarzenia. Przedstawiają one złożenie przez prezydenta Dudę wieńców przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 roku walczyli razem z Polakami przeciwko bolszewikom.

Rosyjskie przekłamania

Oryginalne zdjęcie wraz z informacją na temat aktywności Andrzeja Dudy opublikowano na stronie kancelarii prezydenta. Dopiero po stronie rosyjskiej pojawiło się przekłamanie na ten temat.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych, niedawno ostrzegał, że głównym celem rosyjskiej dezinformacji jest utworzenie podziałów między Polską a Ukrainą.


RB

Zobacz: 

Nowa obietnica Morawieckiego w związku z katastrofą na Odrze

Marszałek z PO mówiła o rtęci poza skalą. Teraz się tłumaczy: "nie mówiłam o przyczynie"

Scholz broni rosyjskich turystów. Bo nie wszyscy popierają Putina

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka