Dodatek węglowy i nie tylko. Na jakie wsparcie możemy liczyć, by ogrzać dom?

Rząd w ramach wsparcia przewiduje tzw. dodatek węglowy oraz dodatek osłonowy. Kto może się ubiegać o te świadczenia? (fot. Flickr)
Rząd w ramach wsparcia przewiduje tzw. dodatek węglowy oraz dodatek osłonowy. Kto może się ubiegać o te świadczenia? (fot. Flickr)
Urzędy miast i gmin w najbliższych dniach rozpoczną przyjmowanie wniosków o tzw. dodatek węglowy. Wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymają osoby ogrzewające węglem swoje gospodarstwa domowe. Nie jest to jednak jedyne wsparcie, bowiem rząd przewiduje również tzw. dodatek osłonowy.

Niebawem rusza przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy

Rząd wyszedł naprzeciw wysokim cenom węgla oraz jego ograniczonej dostępności. W czwartek 11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. dodatku węglowym.

Wnioskujący mogą ubiegać się o wsparcie do 30 listopada 2022 roku. Od momentu złożenia wniosku, gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku. Koniecznym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Rząd proponuje tzw. dodatek osłonowy

Rząd przewiduje także tzw. dodatek osłonowy. Jego wysokość zależna będzie od liczby członków rodziny oraz dochodu. Otrzymać go mogą osoby, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dodatek osłonowy - ile?

Wsparcie to otrzymać można tylko w bieżącym roku i wynosi ono od 500 zł (w przypadku osób mieszkających samotnie) do 1437,50 zł (w przypadku rodzin 6-osobowych i liczniejszych). Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosić będzie 20 zł.

"Fakt" wyliczył, że osoba samotna, która używa węgla w celu ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, liczyć może na dodatek osłonowy w wysokości 500 zł. 

Z kolei trzyosobowa rodzina, której miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł otrzyma 750 zł w ramach dodatku osłonowego. Kwota wsparcia spada o 75 złotych w miarę wzrostu dochodu rodziny o każde 25 złotych.


RB

Czytaj: 

W Szkocji przyjęto prawo nakazujące bezpłatny dostęp do produktów menstruacyjnych

Skażona Odra. Śnięte ryby dotarły do Szczecina

Szybciej powstanie nowe przejście graniczne z Ukrainą. Podano termin

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka