W Szkocji przyjęto prawo nakazujące bezpłatny dostęp do produktów menstruacyjnych

Szkocki parlament przyjął ustawę, na mocy której zapewniony ma być bezpłatny dostęp do produktów menstruacyjnych. (fot. Twitter)
Szkocki parlament przyjął ustawę, na mocy której zapewniony ma być bezpłatny dostęp do produktów menstruacyjnych. (fot. Twitter)
W Szkocji w życie weszło prawo, według którego wszystkie urzędy oraz placówki edukacyjne będą musiały zapewniać produkty menstruacyjne dla każdej kobiety i to bez jakichkolwiek opłat. To pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki ruch.

Darmowe produkty menstruacyjne w Szkoci

Dzięki wprowadzonej ustawie Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który zapewnia bezpłatne produkty menstruacyjne.

Monica Lennon w 2020 roku przedłożyła projekt opisywanej ustawy. Kobieta napisała na Twitterze, że Szkocja może być „pierwszym, ale nie ostatnim” krajem, który zapewni bezpłatne produkty miesiączkowe.

— Jesteśmy świadkami ogromnej zmiany kulturowej, w której piętno okresu nie jest już tolerowane — oznajmiła Lennon w e-mailu do "The New York Times". — Większy nacisk kładzie się na dobre samopoczucie podczas menstruacji i ponowne skupienie się na zwalczaniu mizoginii medycznej — dodała kobieta.


Inne kraje rozważają to rozwiązanie

Podobne rozwiązanie rozważane jest w Irlandii Północnej. Z kolei Nowa Zelandia i Seul oferują bezpłatne produkty menstruacyjne w szkołach.

— To daje mi nadzieję, że nie będziemy ostatnim krajem, który umieści dostęp do bezpłatnych produktów okresowych w księgach statutowych — powiedziała Lennon.

Shona Robison, szkocka sekretarz sprawiedliwości społecznej, podziela opinię Lennon.

— Zapewnienie dostępu do bezpłatnych produktów okresowych ma fundamentalne znaczenie dla równości i godności oraz usuwa bariery finansowe w dostępie do nich — powiedziała w oświadczeniu. — Nigdy nie chcemy, aby ktokolwiek znalazł się w sytuacji, w której nie ma dostępu do produktów menstruacyjnych — dodała.

Ustawa z 2020 roku

Ustawa z 2020 roku jest rozbudowaniem wcześniejszego projektu, który zapewniał bezpłatny dostęp do tamponów i podpasek w szkołach, na uczelniach, na uniwersytetach i w innych budynkach publicznych.

Teraz każda rada w Szkocji jest zobowiązana do konsultacji z lokalnymi społecznościami w celu ustalenia najlepszego punktu dostępu dla produktów menstruacyjnych. W swoim e-mailu Lennon powiedziała, że ​​produkty te będą dostępne w bibliotekach, basenach, publicznych salach gimnastycznych, budynkach społeczności, ratuszach, aptekach i gabinetach lekarskich.

Ludzie mogą znaleźć najbliższą lokalizację z bezpłatnymi produktami okresowymi za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie PickupMyPeriod. Aplikacja pozwala użytkownikom filtrować, jakie produkty są dostępne i jak je znaleźć w danej lokalizacji. Dostępna jest również dostawa do domu.

Problemy osób ubogich i bezdomnych

W czasie przygotowywania projektu, Lennon wraz z innymi jego autorami stwierdzili, że mają na uwadze wyzwania związane z miesiączką dla osób doświadczających ubóstwa, bezdomności, agresywnych związków i warunków zdrowotnych.

Według badania przeprowadzonego w 2020 r. przez organizację non-profit Plan International UK, pandemia koronawirusa tylko pogłębiła te problemy. 

W Stanach Zjednoczonych badanie przeprowadzone w 2021 r. przez George Mason University wykazało, że 14 procent kobiet uczęszczających na studia doświadczyło ubóstwa w okresie w 2020 roku. Badanie wykazało, że tym problemem nieproporcjonalnie dotknięte były latynoski i czarnoskóre kobiety.

USA i "podatek od tamponów"

Siedemnaście stanów oraz Waszyngton uchwaliły przepisy, które wymagają bezpłatnego dostępu do produktów menstruacyjnych dla studentów, zgodnie z grupą rzeczniczą Alliance for Period Supplies.

Szersze dążenie do zniesienia stanowych podatków od sprzedaży nakładanych na produkty menstruacyjne, takie jak podpaski i kubki, często nazywane ""podatkiem od tamponów", spotkało się z różnymi opiniami. Ci, którzy opowiadają się za zniesieniem podatku, twierdzą, że artykuły pierwszej potrzeby, takie jak tampony i podpaski, powinny być zwolnione z podatku, podczas gdy inni twierdzą, że kraj potrzebuje dochodów. Co najmniej 32 stany wprowadziły środki mające na celu wyeliminowanie podatku, a 13 do tej pory odniosło sukces.


RB

Zobacz: 

Mocny wybuch na Krymie. Samozwańczy premier już jedzie w okolice eksplozji

Tak działa rosyjska propaganda. Obrała za cel zdjęcie Andrzeja Dudy

Niespodziewany rekwizyt w plecaku. Kontrolerzy na polskim lotnisku mogli się zdziwić

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości