Zanieczyszczona Odra. GIS monitoruje ujęcia wody pitnej, kąpieliska oraz żywność

Główny Inspektorach Sanitarny bada ujęcia wody pitnej, kąpieliska i żywność w związku z zanieczyszczeniem Odry. (fot. PAP)
Główny Inspektorach Sanitarny bada ujęcia wody pitnej, kąpieliska i żywność w związku z zanieczyszczeniem Odry. (fot. PAP)
W środę zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska wskazała, odnosząc się do sytuacji związanej z zanieczyszczeniem Odry, że inspekcja sanitarna kontroluje ujęcia wody pitnej oraz sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Weryfikowana jest sprzedaż ryb i badana jest także czystość kąpielisk.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza żywność

Kucharska bierze udział w posiedzeniu połączonych sejmowych komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Spotkanie poświęcono działaniom podjętym w związku z sytuacją na Odrze.

— Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w związku z sytuacją na Odrze ponad 630 kontroli zakładów żywienia zbiorowego otwartego, punktów małej gastronomii, targowisk, kiosków w kierunku potencjalnego ryzyka wprowadzania do obrotu ryb niewiadomego pochodzenia — przekazała Kucharska. Dodała, że nie stwierdzono sprzedaży takich produktów ani niskiej lub niewłaściwej jakości produktów rybnych.

Badania w kąpieliskach

— Jeśli chodzi o kąpieliska, to mamy je oczywiście pod nadzorem, natomiast bezpośrednio na przebiegu rzeki Odry nie ma zlokalizowanych kąpielisk ani miejsc przeznaczonych czy używanych okazjonalnie do kąpieli — wskazała.

Zastępca GIS podała, że zachodniopomorski wojewoda zamknął na swoim terenie pięć kąpielisk zasilanych wodą z Odry.

— Mamy jeszcze jedno kąpielisko w woj. dolnośląskim, usytuowane blisko Odry, bo ok. 120 metrów w linii prostej. Tam były pobrane próbki do badań chemicznych, nie stwierdzono przekroczeń w zakresie badanych parametrów — poinformowała Kucharska.

Zastępca GIS przypomniała, że na bieżąco aktualizowany serwis kąpieliskowy dostępny jest w internecie.

— Jeśli chodzi o badania wody przeznaczonej do spożycia, to na całym przebiegu Odry nie mamy ujęć, które bezpośrednio z rzeki Odry są zasilane, oprócz jednego, które jest i było nieczynne, nie zasila w wodę pitną żadnych miejscowości — powiedziała.

"Nie ustajemy w monitorowaniu"

Kucharska przekazała, że jak dotąd zbadano 382 ujęcia Odry.

— Są to w ponad 70 proc. ujęcia głębinowe. Pobieranych było od jednej do pięciu próbek. W każdej próbce oznaczano od 26 do 30 parametrów chemicznych i fizykochemicznych. Nie stwierdziliśmy przekroczeń tych parametrów — oznajmiła zastępca GIS.

— Oczywiście opracowany jest harmonogram dalszych działań podejmowanych przez organy państwowej inspekcji sanitarnej w terenie. Nie ustajemy w monitorowaniu ujęć wody, kąpielisk i targowisk — zapewniła.


RB

Czytaj także:

Ksiądz wypłacił z konta parafii 2 mln zł. Po pytaniach Salon24 diecezja zawiadamia służby

Konferencja minister Moskwy ws. Odry. Wiadomo już co z substancjami toksycznymi

Kardynał podejrzewany o molestowanie seksualne. Był na liście następców papieża Franciszka

Podwójny mandat czeka na niepokornych kierowców. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości