Podwójny mandat czeka na niepokornych kierowców. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł

Już we wrześniu czeka nas kolejna zmiana w przyznawaniu punktów karnych oraz wysokości mandatów. Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
Już we wrześniu czeka nas kolejna zmiana w przyznawaniu punktów karnych oraz wysokości mandatów. Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
Już we wrześniu czeka nas kolejna zmiana w przyznawaniu punktów karnych oraz wysokości mandatów. Okazuje się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce dodatkowo, aby kierowcy, którzy wsiadają za kółko po pijanemu lub jeżdżą za szybko dostawali jeszcze więcej punktów karnych. Projekt rozporządzenia znalazł się już w Rządowym Centrum Legislacyjnym.

Nowe przepisy uderzające w kierowców 

17 września wejdą w życie nowe przepisy, które będą dotyczyć niepokornych kierowców recydywistów - popełniających wykroczenie drogowe po raz kolejny.

Według obowiązującego od początku roku nowego taryfikatora mandatów za przekroczenie prędkości o więcej niż 31 km/h zapłacimy 800 zł, za więcej niż 51 km/h – 1,5 tys. zł, a w przypadku przekroczenia dozwolonej szybkości o więcej niż 71 km/h mandat urośnie do 2,5 tys. zł. Jeśli do tego dojdzie dodatkowe wykroczenie, np. złamanie zakazu wyprzedzania, kara będzie jeszcze większa. A od września te stawki zostaną podwojone, jeśli okaże się, że kierowca już raz złamał któryś z tych drogowych przepisów.

Więcej punktów za wykroczenia drogowe 

W myśl projektu, który znajduje się już Rządowym Centrum Legislacyjnym kierowca otrzyma aż 15 punktów za omijanie zapór kolejowych, za jazdę autostradą pod prąd, za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym oraz za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.

Z kolei 12 punktów przewidziane jest dla kierowcy, który podczas jazdy będzie używał telefonu komórkowego, 10 punktów za cofanie na autostradzie lub drodze ekspresowej. Za zignorowanie znaku "STOP" będziemy musieli przyjąć 8 punktów karnych, a kierowca bez zapiętych pasów otrzyma 5 pkt karnych.

Punkty karne za przekroczenie prędkości 

Więcej punktów dostaniemy też za zbyt szybką jazdę.

  • - za przekroczenie prędkości do 10 km/h kierowca dostanie 1 pkt karny (wcześniej bez punktów),
  • - za przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h kierowca dostanie 2 pkt karne,
  • - za przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h kierowca dostanie 3 pkt karne (były 2 pkt),
  • - za przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h kierowca dostanie 5 pkt karnych,
  • - za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h kierowca dostanie 4 pkt karnych,
  • - za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierowca dostanie 9 pkt karnych (było 6 pkt),
  • - za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h kierowca dostanie 11 pkt karnych (było 8 pkt),
  • - za przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h kierowca dostanie 13 pkt karnych,
  • - za przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h kierowca dostanie 14 pkt karnych,
  • - za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h kierowca dostanie 15 pkt karnych.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka