Uwaga kierowcy, od września nowe kary. Nawet 5 tys. zł mandatu

Dla kierowców "recydywistów" stawki mandatów wzrosną podwójnie, fot. KWP Szczecin
Dla kierowców "recydywistów" stawki mandatów wzrosną podwójnie, fot. KWP Szczecin
Zmiana stawek mandatów drogowych w Polsce wpłynęła na kierowców i zaczęli oni rzadziej przekraczać dopuszczalne prędkości. Ale nadal piratów drogowych nie brakuje. Kto zapłacił w tym roku mandat za zbyt szybką jazdę, już może się zacząć bać.

Nowe przepisy, które uderzą w kierowców "recydywistów"

17 września wejdą w życie nowe przepisy, które będą dotyczyć niepokornych kierowców, popełniających wykroczenie drogowe po raz kolejny.

Według obowiązującego od początku roku nowego taryfikatora mandatów za przekroczenie prędkości o więcej niż 31 km/h zapłacimy 800 zł, za więcej niż 51 km/h – 1,5 tys. zł, a w przypadku przekroczenia dozwolonej szybkości o więcej niż 71 km/h. mandat urośnie do 2,5 tys. zł. Jeśli do tego dojdzie dodatkowe wykroczenie, np. złamanie zakazu wyprzedzania, kara będzie jeszcze większa. A od września te stawki zostaną podwojone, jeśli okaże się, że kierowca już raz złamał któryś z tych drogowych przepisów.

Zobacz: Sonda Juno nad chmurami Jowisza. NASA opublikowała niesamowity film

Jak to będzie wyglądać w przełożeniu na stawki mandatów?

Za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierującego pojazdem mechanicznym (np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu) – recydywista zapłaci nie 1,5 tys. zł a 3 tys. zł. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/godz. lub więcej (np. za ponowne przekroczenie dozwolonej prędkości o 42 km/godz. recydywista zapłaci nie 1000 zł, a 2 tys. zł), a także za złamanie zakazu wyprzedzania; naruszenie zasad wjazdu na przejazdy kolejowe; niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1,5 tys. zł, recydywa: 3 tys. zł; prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – 2,5 tys. zł, recydywa: 5 tys. zł. Za złamanie zakazu wyprzedzania – 1 000 zł, recydywa: 2 tys. zł.

Efekt wysokich mandatów słabnie

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zbadał prędkości kierowców przed podwyżką mandatów, w styczniu tego roku – w momencie podniesienia grzywien – oraz w kwietniu, kilka miesięcy po zmianie. Dane z kwietnia są niepokojące. Kierowców jeżdżących zbyt szybko było wprawdzie mniej niż w październiku, ale za to znacznie więcej niż było jeszcze w styczniu. - To znaczy, że efekt wysokich mandatów słabnie - zauważa Łukasz Zboralski z serwisu brd24.pl. Podwojone stawki zapewne znów przyhamują zapędy kierowców do nadmiernego wciskania gazu.

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków, a Polska jest na jednym z czołowych miejsc w Europie, jeśli chodzi o liczbę zabitych na drogach w stosunku do populacji.

ja

Czytaj także:

Szwajcaria odmówiła Polsce sprzedaży czołgów Leopard 2. Teraz się tłumaczy

Ziemkiewicz wygrał w sądzie. Poszło o wpisy na temat Strajku Kobiet [NEWS SALON24]

Poważne straty rosyjskiej armii. Imponujące nagranie z akcji Ukraińców

Putin musi być zaniepokojony. Ekspert ujawnia, jakie są nastroje na Kremlu

Budka grzmi ws. rejestru ciąż. Resort zdrowia twierdzi, że pomylił adresata

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka