Szwajcaria odmówiła Polsce sprzedaży czołgów Leopard 2. Teraz się tłumaczy

Czołg Leopard 2 A4, fot. Wikipedia
Czołg Leopard 2 A4, fot. Wikipedia
Polska chciała kupić 96 czołgów Leopard 2 w wersji A4 wycofanych ze służby w szwajcarskiej armii. Szwajcaria odmówiła ich sprzedaży i odesłała polski rząd do Niemiec.

Szwajcaria odmawia Polsce czołgów

W ostatnich tygodniach państwa europejskie zwróciły się do Szwajcarii z zapytaniami dotyczącymi dostaw materiałów wojennych. W piątek szwajcarskie ministerstwo obrony opublikowało komunikat w sprawie zapytań Niemiec i Polski dotyczących szwajcarskich czołgów.

Czytaj: Zwrot w sprawie terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. Rząd wprowadza duże zmiany

"Polska jest zainteresowana wycofanymi z eksploatacji czołgami Leopard 2 A4 armii szwajcarskiej. Jako powód podano fakt, że Polska dostarczyła Ukrainie znaczne ilości broni, w tym sprzętu ciężkiego, i dlatego teraz potrzebuje środków na zwiększenie własnych zapasów i zdolności obronnych" - czytamy.

"Ponieważ sprzedaż wycofanych z użytku czołgów innemu państwu wymaga najpierw wycofania tych systemów z eksploatacji i przedłożenia tego faktu parlamentowi do zatwierdzenia w ramach wysyłek wojskowych, DDPS nie uważa, by sprzedaż wycofanych z użytku czołgów Polsce była w tych okolicznościach możliwa do zrealizowania w rozsądnym terminie"  - czytamy dalej w piśmie szwajcarskiego ministerstwa obrony.

Niemcy mogą zdecydować sami

W tym samym piśmie Szwajcarzy odnieśli się do zapytania Niemiec o możliwość sprzedaży bądź przekazania czołgów Leopard 2A4, które wycofano już ze szwajcarskiej armii i odsprzedano producentowi.

42 takie wycofane z eksploatacji pojazdy trafiły bowiem 12 lat temu z powrotem do pierwotnego producenta, firmy Rheinmetall Landsysteme GmbH w Kilonii. Szwajcarzy podkreślają, że decyzja co do dalszego wykorzystania tych pojazdów leży w wyłącznej gestii firmy Rheinmetall, a tym samym podlega niemieckim przepisom dotyczącym wywozu materiałów wojennych.

Jednocześnie Szwajcarzy przyznają, że przed odsprzedażą zdemontowali z czołgów kluczowe elementy wyposażenia: armatę 120 mm, wielostrzałową wyrzutnię, karabiny maszynowe, pokładowy system łączności i inne wyposażenie. Części te pozostały w Szwajcarii jako części zamienne do pozostałych czołgów Leopard.

Odmowa sprzedaży czołgów jest wynikiem szwajcarskiej polityki zachowania neutralności i niedostarczania uzbrojenia państwom zaangażowanym w konflikty zbrojne. Wcześniej Szwajcaria odmówiła sprzedaży amunicji do zestawów przeciwlotniczych Gepard, o które Ukraina prosiła Niemcy. Nie zezwoliła także Danii na przekazanie Ukrainie 22 wyprodukowanych w Szwajcarii transporterów opancerzonych Piranha III.

ja

Czytaj także:

Ziemkiewicz wygrał w sądzie. Poszło o wpisy na temat Strajku Kobiet [NEWS SALON24]

Poważne straty rosyjskiej armii. Imponujące nagranie z akcji Ukraińców

Putin musi być zaniepokojony. Ekspert ujawnia, jakie są nastroje na Kremlu

Budka grzmi ws. rejestru ciąż. Resort zdrowia twierdzi, że pomylił adresata

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo