w marcu 2022 roku Moderna przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej. Fot. Pixabay
w marcu 2022 roku Moderna przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej. Fot. Pixabay

Szczepionka na COVID-19. Szykuje się sądowa bitwa wielkich koncernów

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Firma farmaceutyczna Moderna pozywa koncern Pfizer i jego partnera BioNTech za skopiowanie technologii mRNA przy opracowywaniu pierwszej zaakceptowanej przez władze Stanów Zjednoczonych szczepionki przeciw Covid-19 - podał w piątek Reuters za oświadczeniem prezesa Moderny.

"Chcemy chronić innowacyjną technologię mRNA"

"Składamy ten pozew, aby chronić innowacyjną technologię mRNA, którą opracowaliśmy jako pierwsi i w której tworzenie zainwestowaliśmy miliardy dolarów oraz opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię Covid-19" - przekazał w oświadczeniu szef Moderny Stephane Bancel.

Polecamy:

PKN Orlen zwołał walne zgromadzenie akcjonariuszy. Chodzi o połączenie z PGNiG

Bezrobocie w regionie wzrośnie. Duża polska firma nie daje rady przez ceny gazu

Moderna twierdzi, że firmy Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą Moderna opatentowała w latach 2010–2016. Szczepionki typu mRNA "uczą" ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną.

Moderna kontra Pfizer

Według agencji Reutera amerykańska Moderna była innowatorem tej technologii, a BioNTech z siedzibą w Niemczech współpracował nad mRNA wraz z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizerem. Agencja ds. Żywności i Leków USA zezwoliła na stosowanie szczepionki przeciw Covid-19 najpierw firmy Pfizer w grudniu 2020 roku, a tydzień później firmy Moderna.

Na początku pandemii Moderna informowała, że nie zamierza egzekwować swoich praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek przeciwko Covid-19. Jednak w marcu 2022 roku Moderna przekazała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania swojej własności intelektualnej. 

KW

Czytaj dalej:

Ciągnik za 1,5 mln zł dla wiceministra. Pasek Wiadomości TVP podbija sieć

Premier: gazociąg Polska-Słowacja to gwarancja bezpieczeństwa. Wbił też szpilkę Niemcom

W jednej akcji Rosja straciła 200 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli ważną bazę

Sędzia Sądu Najwyższego USA ma związek z radykalną sektą. Media dotarły do nagrania

Komendant Główny Policji odchodzi. Kandydatura możliwego następcy budzi wątpliwości

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości