Na 28 września PKN Orlen zwołał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. (fot. Flickr/Babij)
Na 28 września PKN Orlen zwołał nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. (fot. Flickr/Babij)

PKN Orlen zwołał walne zgromadzenie akcjonariuszy. Chodzi o połączenie z PGNiG

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
PKN Orlen poinformował w czwartek o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu. Dotyczyć ono będzie połączenia z PGNiG. Spotkanie zaplanowano na 28 września.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu — podały wówczas obie spółki.

Wyjaśniono, że połączenie polegać będzie na przeniesieniu majątku PGNiG do OKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

Orlen przejmuje PGNiG

W lipcu 2020 roku PKN Orlen oraz Skarb Państwa podpisały list intencyjne dotyczący rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju ubiegłego roku Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG. Dotyczy ona przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Również w maju Orlen zgłosił do prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

Zgoda UOKiK

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę związaną z połączeniem Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką.

Na realizację środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka