Schetyna krytykuje PiS ws. reparacji. "Przyszły rząd nie wróci do zamkniętej sprawy"

Grzegorz Schetyna w RMF FM.
Grzegorz Schetyna w RMF FM.
Grzegorz Schetyna zapewnił, że jeśli opozycja wygra wybory, to przyszły rząd nie wróci do kwestii domagania się zapłaty reparacji od Niemiec. Zdaniem byłego szefa PO, sprawa na kanwie prawnej jest zamknięta.

- Nie uważam, żeby przyszły rząd - złożony z ugrupowań demokratycznych - wrócił do sprawy reparacji wojennych od Niemiec. To, co dzisiaj robi komisja Mularczyka i Kaczyński, jest tylko grą dla polityki wewnętrznej - powiedział w RMF FM Grzegorz Schetyna.

Dziś zespół parlamentarny Arkadiusza Mularczyka zaprezentuje raport strat wojennych po agresji niemieckiej na Polskę. Kwota żądanych reparacji ma być wyższa, niż 850 mld dolarów. Politycy PiS nie mówią jednak o dalszych krokach po publikacji trzytomowego bilansu w relacjach ze stroną niemiecką. 

Czytaj: "Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność". Dziś prezentacja raportu ws. reparacji

Powrót do polityki sprzed 2015 roku

- To jest krytyczna, kluczowa kwestia: nasze relacje z Niemcami dzisiaj i po wygranych wyborach. Od tego zależy przyszłość UE i naszej w niej pozycji. Uważam, że fatalne relacje muszą być odbudowane. Chcemy wrócić i wrócimy do tego, żeby Trójkąt Weimarski, czyli ten trójkąt Paryża, Berlina i Warszawy, miał wpływ na politykę europejską - tłumaczył Schetyna. W jego opinii, rząd PRL ostatecznie zrzekł się reparacji od Niemiec i nie ma co wracać do tej sprawy. 

- Uważam, że ta sprawa - zresztą Niemcy o tym bardzo wyraźnie mówią, potwierdzają to dokumenty i historia - została zamknięta w 1953 roku. Jeżeli nie akceptujemy decyzji z 1953 r. w sprawie reparacji, to powinniśmy się zwrócić do Putina. To jest adresat naszych roszczeń - zaproponował Schetyna.

- Potrzebujemy odbudowy relacji z Niemcami i wspólnej walki o to, żeby Niemcy były dla Polski partnerem, a nie wrogiem czy przeciwnikiem, tak, jak chce tego PiS. Uważam, że dzisiaj kwestia reparacji jest zamknięta - powtarzał polityk Koalicji Obywatelskiej w audycji Roberta Mazurka. 

- Dziękujemy za szczerość - zareagował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

 

Zobacz: 

"Neo-Nówka" pod wrażeniem wystąpienia Tuska. Dlatego dołożą coś do "Wigilii 2022"

Scenarzysta od Vegi zatrzymany. CBŚP znalazło go w saunie

Ułatwienia wizowe dla Rosjan zostaną definitywnie zawieszone. "Przywileje się skończyły"GW


Lubię to! Skomentuj122 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka