Poseł Lewicy Maciej Gdula.
Poseł Lewicy Maciej Gdula.

Poseł Lewicy o reparacjach: "odrażający cynizm". A Izrael? "Zostawiam to jego obywatelom"

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Poseł Lewicy Maciej Gdula rozpalił sieć krytyką domagania się wypłaty odszkodowań od Niemiec. Według polityka, to niemoralny cynizm polityczny i chęć zarobku na 6 mln pomordowanych Polaków.

W czwartek PiS zaprezentuje raport zespołu parlamentarnego, który będzie ujęty w 3-tomach, liczących łącznie ponad 1000 stron. Oprócz faktografii i zdjęć zniszczeń wojennych, eksperci pod wodzą Arkadiusza Mularczyka oszacują kwotę reparacji, jaką Polska ma domagać się od Niemiec. Krytycy wystawiania faktury Berlinowi wskazują, że sprawa została pogrzebana w 1935 roku, gdy premier Bolesław Bierut w imieniu rządu PRL zrzekł się reparacji. Później już w III RP za kwotę 500 mln marek niemieckich podtrzymał to stanowisko gabinet Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 r. 

Zobacz: 

Kłopoty finansowe znanego dziennikarza. Skarbówka domaga się ogromnych pieniędzy

Będą zmiany w rządzie. Generał ma zastąpić Niedzielskiego

Tak zachowują się Rosjanie na wakacjach. Bronią Putina i inwazji na Ukrainę

Tusk: PiS nie chce reparacji 

Spory z pewnością wrócą po prezentacji raportu. Donald Tusk uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego organizuje konferencję w Zamku Królewskim w Warszawie, by podbić swoje notowania sondażowe. - Oni to robią tylko i wyłącznie na użytek wewnętrzny. Sam prezes Kaczyński mówił, że cały ten proces zajmie wiele pokoleń. PiS nie zażąda tych pieniędzy tu i teraz - krytykował Zjednoczoną Prawicę lider PO. - Inicjatywa PiS-u o reparacjach wojennych pojawia się od kilku lat zawsze wtedy, kiedy PiS ma potrzebę zbudowania narracji politycznej - dodał Tusk. 

Jeszcze ostrzej kwestię reparacji skomentował Maciej Gdula. - Domaganie się reparacji za zamordowanie 6 milionów polskich obywateli w czasie drugiej wojny światowej to odrażający cynizm polityczny. Śmierć tych ofiar nie ma ceny. Rolą Polski jest pamiętać o drugiej wojnie a nie zarabiać na niej - podkreślił poseł Lewicy. 

Wypłaty reparacji a Izrael 

Na pytania, dlaczego Niemcy wypłacały reparacje Francji i Belgii po I wojnie światowej, a także Grecji po II konflikcie zbrojnym - ale w sposób niewystarczający według greckich władz - Gdula odparł, że to kompletnie inne sprawy. 

- Nie na temat, mówimy o moralnych podstawach domagania się odszkodowań za śmierć 6 mln obywateli RP - odparł w dyskusji z Marcinem Dobskim, dziennikarzem Salonu24. 

Jeden z internautów stwierdził, że gdyby Gdula tak samo podważał prawne roszczenia Izraela, to wywołałby skandal. 

- Sprawy Izraela zostawiam jego obywatelom i ich moralnemu osądowi - podsumował parlamentarzysta. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka