Jeszcze więcej martwych ryb w Starej Odrze. Wydano pilne ostrzeżenie

W Brandenburgii stwierdzono zwiększoną ilość martwych ryb. Centrum ostrzegania regionu wydało pilne ostrzeżenie i apel o trzymanie się z dala od wody. (fot. PAP)
W Brandenburgii stwierdzono zwiększoną ilość martwych ryb. Centrum ostrzegania regionu wydało pilne ostrzeżenie i apel o trzymanie się z dala od wody. (fot. PAP)
Portal rbb24 informuje o zwiększonej ilości śniętych ryb w rejonie Odenberg w Brandenburgii. Straty są widoczne m. in. w rezerwacie przyrody Niederoderbruch. Władze wycofały jednak początkowe ostrzeżenie o możliwym zatruciu wody.

Martwe ryby w Brandenburgii

W niedzielę centrum ostrzegania północno-wschodniej Brandenburgii wydało ostrzeżenie w wyniku stwierdzenia ponownego wzrostu ilości martwych ryb. Dotyczy to rejonu rezerwatu przyrody Niederoderbruch oraz dopływu Odry o nazwie Wriezener Alten Oder w rejonie miejscowości Oderberg.

W niedzielę wydano apel, w którym przestrzega się przed zbliżaniem się wód. Apeluje się także o niełowienie i niedotykanie martwych ryb. Ostrzeżenie obejmuje także kilka gmin (Hohenfinow, Liepe, Lunow-Stolzenhagen, Chorin, Niederfinow) oraz miejscowości Oderberg, Angermuende i Eberswalde.

— Początkowo ostrzegano również o możliwości zatrucia wodą, ale to powiadomienie o zagrożeniu zostało wycofane późnym popołudniem — informuje rbb24.

Katastrowa ekologiczna na Starej Odrze

Stara Odra (Alte Oder) to nazwa kilku odnóg Odry na terenie Brandenburgii. W rejonie tym wymieranie ryb miało miejsce już w sierpniu. Portal rbb24 podkreśla, że "według aktualnego stanu wiedzy śmierć ryb spowodowana była brakiem tlenu".

Podkreślono, że w ciągu ostatnich kilku tygodni w Odrze doszło do masowego wymierania ryb, od początku sierpnia z polskiej i niemieckiej strony wydobyto tony martwych ryb.

Od 11 sierpnia nadal obowiązuje ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem dla miasta Frankfurt n. Odrą oraz powiatów Maerkisch-Oderland i Oder-Spree, z kolei powiaty Uckermark i Barnim zalecają unikanie kontaktu z wodami Odry oraz jej dopływów.

— Dokładna przyczyna katastrofy ekologicznej jest nadal niejasna. Ostateczny raport niemiecko-polskiej grupy ekspertów na temat możliwych przyczyn powinien powstać do końca września. Eksperci zakładają, że główną przyczyną jest wysokie zasolenie wody, połączone z niskim stanem wód, wysokimi temperaturami i toksycznymi gatunkami glonów — przypomina rbb24.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości