Podpisanie porozumienia między KGHM a rumuńską Nuclearelectrica dotyczące procesu wdrożenia reaktorów modułowych SMR. Fot: M. Marcinkiewicz
Podpisanie porozumienia między KGHM a rumuńską Nuclearelectrica dotyczące procesu wdrożenia reaktorów modułowych SMR. Fot: M. Marcinkiewicz

Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku. KGHM z ważnym dokumentem

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Giełdowy gigant KGHM konsekwentnie realizuje strategię budowy w Polsce elektrowni jądrowych. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu podpisano porozumienie między KGHM a rumuńską Nuclearelectrica dotyczące procesu wdrożenia reaktorów modułowych SMR.

Rumuni mają ponad 20 letnie doświadczenie w tym zakresie, z którego KGHM chce korzystać.

Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku

Porozumienie jest w istocie rodzajem mapy drogowej dotyczącej współpracy. Jak poinformowano przy podpisywaniu listu, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce w technologii małych reaktorów SMR ma powstać w 2029 roku.

- Sytuacja w Europie pokazuje nam, że energia jest narzędziem polityki. Energia jądrowa jest najlepszą drogą do samodzielności energetycznej Polski. Chcemy się uczyć od tych, którzy mają wiele doświadczeń w tym zakresie – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.

– W tych trudnych czasach potrzebujemy czystej energii, potrzebujemy bezpieczeństwa energetycznego. Energia jądrowa, to energia odporna na zawirowania. Cieszymy się, że jesteśmy w stanie dzielić się naszymi doświadczeniami z polskimi partnerami – dodał prezes rumuńskiej spółki Nuclearelecrita Cosmin Ghita. 

Podpisany pomiędzy obiema stronami dokument obejmuje kompleksowe podejście do wszelkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce.

NuScale i KGHM

Jako dwa pierwsze kraje, które połączyły dążenie do niezależności energetycznej z jedną z najbardziej zaawansowanych technologii energetyki jądrowej - innowacyjnej technologii małych reaktorów modułowych NuScale - Rumunia i Polska wzmocnią swoje bezpieczeństwo energetyczne dzięki bezpiecznemu, stabilnemu, przystępnemu cenowo źródłu czystej energii, osiągając jednocześnie swoje cele w zakresie dekarbonizacji.

Projekt, który Rumunia zrealizuje we współpracy z NuScale, będzie składał się z 6 modułów, każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe i wygeneruje 193 stałych miejsc pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2 300 miejsc pracy w sektorze produkcji i pozwoli Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 milionów ton CO2 rocznie.

KGHM wspólnie z firmą NuScale zamierza wdrożyć technologię SMR w Polsce w tej dekadzie. Pierwsza elektrownia zapewni czystą energię zakładom produkcyjnym miedziowej Spółki. W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji - Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.

Małe reaktory modułowe. Co to jest?

Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors - SMR) są definiowane jako reaktory o mocy do 300 MWe, wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji.  Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy.

Czytaj: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka