W Nowym Jorku wykryto wirus polio. Źródło: commons.wikimedia.org, flickr.com
W Nowym Jorku wykryto wirus polio. Źródło: commons.wikimedia.org, flickr.com

Odkryli wirusa w Nowym Jorku. Decyzja mogła być jedna: stan wyjątkowy

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że odkryto bakterie polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie znów się rozprzestrzenia i z tego powodu wprowadzono stan wyjątkowy w mieście. Władze wezwały również wszystkich mieszkańców do szczepienia się przeciwko polio.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul wydała zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa polio. Stan wyjątkowy będzie obowiązywać do 9 października. 

Wirus polio w próbkach ze ścieków 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykryło sekwencje polio w próbce ścieków pobranej w sierpniu z hrabstwa Nassau.

"To, co widzimy, jest sygnałem alarmowym dla ludzi, którzy myśleli, że poliowirus był tylko problemem gdzie indziej" - podkreślił epidemiolog Derek Ehrhardt z CDC.

Wirus został również wykryty w próbkach ścieków z sąsiednich hrabstw Orange i Sullivan, a także w próbkach z Nowego Jorku. Według Stanowego Departamentu Zdrowia wszystkie zgłoszone próbki zawierają typy wirusa polio, które mogą powodować paraliż. Jak dodają urzędnicy ds. zdrowia, wirus mógł rozprzestrzeniać się w stanie przynajmniej od tej wiosny, gdy testowano ścieki pod kątem rozprzestrzeniania się COVID-19. 

Wezwanie do szczepień przeciwko polio 

Z danych służb medycznych wynika, że w Nowym Jorku ogólny wskaźnik szczepień przeciwko polio wśród dzieci 5-letnich i młodszych wynosi 86 proc. Większość dorosłych w USA zaszczepiono przeciwko polio w dziecięcym wieku. Zaniepokojenie budzi jednak stan obecnych szczepień. Na niektórych obszarach miejskich mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych otrzymało co najmniej trzy dawki szczepionki. 

"Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta - zaszczep się przeciwko polio" - przekonywał komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku dr Ashwin Vasan. "Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem" – apelował Vasan.

Do szczepień wzywa również komisarz ds. zdrowia Mary Bassett. – Wzywam nowojorczyków, aby nie podejmowali żadnego ryzyka. Szczepienia przeciwko polio są bezpieczne i skuteczne - chronią prawie wszystkie osoby przed chorobami, które otrzymują zalecane dawki – powiedziała. 

Według dziennika "New York Times”, trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, aby dzieci otrzymały cztery dawki, z ostatnią podawaną między 4. a 6. rokiem życia.

Polio powoduje nieodwracalny paraliż 

Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wykrycie polio w ściekach Nowego Jorku może poprzedzać przypadki polio paralitycznego. Prowadzi to do nieodwracalnego paraliżu.

W 1916 r. polio zabiło w USA 6 tys. osób i pozostawiło co najmniej kolejne 21 tys. - w większości dzieci - z trwałą niepełnosprawnością.

MP

Czytaj dalej: Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka