Pierwszy rekordzista po zmianie taryfikatora mandatów - zarobił 55 punktów karnych

Kierowca BMW zdobył 55 punktów karnych. Fot. Policja świętokrzyska
Kierowca BMW zdobył 55 punktów karnych. Fot. Policja świętokrzyska
55 punktów karnych zdobył kierowca BMW, którego w niedzielę zatrzymali policjanci ze Staszowa (Świętokrzyskie). Mężczyzna wyprzedzał na przejściu dla pieszych, znacząco przekroczył prędkość i na koniec spowodował kolizję z radiowozem. Musi zapłacić również 8,2 tys. zł mandatu.

Złamał przepisy i uciekał przed policją

Jak przekazała mł. asp. Joanna Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie w miejscowości Rudniki policjanci zauważyli jadący z dużą prędkością samochód, który w obszarze zabudowanym, na przejściu dla pieszych wyprzedzał kilka aut. Wykonany pomiar wykazał, że kierowca jechał z prędkością 121 km/h w miejscu obowiązywała przepisowa „pięćdziesiątka”.

- Mundurowi natychmiast ruszyli za pojazdem. W miejscowości Rytwiany funkcjonariusze wyprzedzili BMW, blokując mu tym samym drogę. Gdy wysiedli z radiowozu, podbiegli do drzwi kierowcy, wydając polecenie wyłączenia silnika i opuszczenia pojazdu. Wówczas siedzący za kierownicą mężczyzna gwałtownie ruszył, w efekcie czego uderzył w radiowóz – przekazała funkcjonariuszka.

Kierowcy muszą uważać. Inaczej policja będzie bezlitosna i wlepi aż 15 punktów

Rekordzista w liczbie punktów karnych

Za kierownicą siedział 35-letni mężczyzna. - Kierowca oświadczył, że wiedział, iż poruszał się z nadmierną prędkością i wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Swoje dalsze zachowanie tłumaczył obawą utraty prawa jazdy – powiedziała mł. asp. Szczepaniak.

Za popełnione wykroczenia mężczyznę ukarano mandatami o łącznej wysokości 8,2 tys. zł, 55 punktami karnymi oraz zakazem prowadzenia pojazdów przez trzy miesiące.

Rekordzistą, jeśli chodzi o punkty był inny 35-latek, który w grudniu 2020 roku kierując Volvo popełnił ponad 70 wykroczeń, za które otrzymał łączną sumę 259 punktów karnych.

Nowe kary dla drogowych recydywistów. Co konkretnie się zmienia?

Nowy taryfikator mandatów

W sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym, w tym nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. Regulacja zaostrzyła wtedy kary dla sprawców wykroczeń drogowych, podwyższając maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększyła wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł.

ja

Czytaj także:

"Gaz już nigdy nie popłynie z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2"

W Katowicach „Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego

Biden w ogniu krytyki. Ogłosił "koniec pandemii", a niedawno wszędzie nosił maseczkę
Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo