Kierowcy muszą uważać. Inaczej policja będzie bezlitosna i wlepi aż 15 punktów

W sobotę w życie wchodzi nowy taryfikator punktów karnych. (fot. Flickr)
W sobotę w życie wchodzi nowy taryfikator punktów karnych. (fot. Flickr)
Od soboty obowiązywać będzie nowy taryfikator punktów karnych. Tym samym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h i prowadzenie pod wpływem alkoholu przewidziano aż 15 punktów karnych. W Dzienniku Ustaw opublikowano już rozporządzenie w tej sprawie.

Nowe rozporządzenie jest wynikiem zmian w Prawie o ruchu drogowym. Z początkiem roku w życie weszła nowelizacja zaostrzająca kary dla sprawców wykroczeń drogowych, tym samym znacznie podwyższająca stawki mandatów.

Według nowego taryfikatora punktów karnych, ich najwyższą ilość otrzymać będzie można m. in. za "naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych".

Nowy taryfikator punktów karnych

Za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym otrzymać będzie można aż 15 punktów karnych. Tyle samo otrzymają kierowcy, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na przejście. Kara ta dotyczyć będzie też kierujących, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 70 km/h.

Taką samą liczbę punktów karnych dostaną osoby, objeżdżające opuszczone zapory oraz wjeżdżające na przejazd w momencie, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Ta kara dotyczy też wjeżdżania na przejazd kolejowym przy sygnale czerwonym oraz wjechanie w to miejsce, gdy po drugiej stronie nie ma możliwości kontynuowania jazdy.

15 punktów otrzymają także kierowcy w stanie nietrzeźwości, osoby, które nie udzielą pomocy ofiarom wypadków, a także kierujące pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.

Nowy taryfikator zawiera także kilka wykroczeń, za które będzie można otrzymać kilkanaście punktów karnych. 14 punktów otrzymają kierowcy przekraczający prędkość od 61 do 70 km/h. 12 punktów otrzymają osoby naruszające zakaz zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej. Tyle samo dostaną kierowcy, którzy podczas jazdy używają telefonów. Dwukrotne naruszenie tego przepisu będzie oznaczało utratę prawa jazdy.

Aż 10 punktów otrzyma kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem. W przypadku, gdy kierujący nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych, kara jest jeszcze wyższa – aż 15 punktów karnych.

Trudniejsze usuwanie punktów karnych

Od 17 września zmienią się także zasady usuwania punktów karnych. Znikną tzw. kursy reedukacyjne, których ukończenie umożliwiało usunięcie sześciu z nich.

Wprowadzony zostanie również mechanizm, według którego usunięcie punktów karnych uzależnione będzie od uregulowania mandatu. Ponadto punkty kasowane będą po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny. 

Od soboty obowiązywać zaczną też przepisy m. in. podwajające stawki mandatów za przekroczenie prędkości.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka