Intensywne ostrzały na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu

Na kirgisko-tadżyckiej granicy trwają intensywne ostrzały. (fot. Twitter/@Jannat_Toktosun)
Na kirgisko-tadżyckiej granicy trwają intensywne ostrzały. (fot. Twitter/@Jannat_Toktosun)
Straż graniczna Kirgistanu poinformowała w piątek o ostrzałach na wschodzie kraju ze strony Tadżykistanu. Oba państwa wzajemnie oskarżają się o prowokowanie konfliktu.

Ostrzały na kirgisko-tadżyckiej granicy

Kirgistan twierdzi, że armia Tadżykistanu od piątkowego poranka ostrzeliwała z użyciem moździerzy i czołgów wschodnią część kraju w regionie Batkenu. Lokalne władze nakazały mieszkańcom okolicznych wiosek ewakuację. Poinformowano, że w wyniku ataku rannych jak dotąd zostało 31 osób.

Z kolei władze Tadżykistanu informują o ostrzałach ze strony Kirgistanu. Zaatakowanych zostać miało siedem przygranicznych wiosek. Jeden z mieszkańców zginął, a siedem zostało rannych.

Starcia pomiędzy Kirgistanem a Tadzykistanem

Dwa dni temu rozpoczęły się starcia na granicy kirgisko-tadżyckiej. Kirgiskie władze informowały, wcześniej o pięciu rannych obywatelach tego kraju.

Do starć pomiędzy krajami dochodzi regularnie ze względu na konflikty powodowane utrudnionym dostępem do wody i szlaków komunikacyjnych. Zazwyczaj wygasają one po kilku dniach, choć w ubiegłym roku starcia na granicy niemal doprowadziły do wojny.

Granica Tadżykistanu i Kirgistanu jest w dość znacznym stopniu nieuregulowana. Dzieje się tak, ponieważ nierzadko sztucznie przecina ona całe miejscowości, a sąsiadujące ze sobą domy niekiedy formalnie znajdują się po dwóch stronach granicy.

W czwartek podczas regionalnego szczytu bezpieczeństwa w Uzbekistanie oba kraje rozpoczęły negocjacje o zawieszeniu broni, jednak jak dotąd rozmowy te nie przyniosły żadnych efektów. Tadżykistan oraz Kirgistan należą do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, któremu przewodzi Rosja.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka