Komisja Europejska o postępach w negocjacjach z Polską ws. Funduszu Odbudowy. Co z KPO?

Nowości ws. Funduszu Odbudowy na czas po pandemii koronawirusa.
Nowości ws. Funduszu Odbudowy na czas po pandemii koronawirusa.
Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy, do podpisu pozostały dokumenty operacyjne - oświadczyła rzeczniczka KE Veerle Nuyts.

Jednocześnie instytucja unijna przypomina, że warunkiem uruchomienia dotacji i pożyczek dla Polski o wartości kilkunastu miliardów euro będzie wypełnienie kamieni milowych - w tym w zakresie sądownictwa. 

Zobacz: Rosjanie próbowali w swoim stylu dokonać zamachu we Francji. Oto szczegóły

Umowy KE z Polską 

- Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej.  

Sezon grzewczy, chłód za oknem. Kiedy w mieszkaniach włączą kaloryfery?

Kamienie milowe warunkiem

Po podpisaniu obu rodzajów dokumentów, państwo członkowskie może ubiegać się o wypłatę unijnych środków. - W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa - przypomniała Nuyts. 

Gwiazda TVP opowiedziała, co myśli o dymisji Kurskiego. "To było zaskoczenie"

Nie ma wypłat z KPO

W czerwcu Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy, a Ursula von der Leyen przyleciała ze specjalną wizytą do Warszawy. Mimo optymistycznych deklaracji, Komisja Europejska wciąż blokuje miliardy dla Warszawy z tytułu KPO, bowiem rząd Zjednoczonej Prawicy miał nie wypełnić kamieni milowych. Gorącą orędowniczką karania Polski i Węgier była pierwsza wiceprzewodnicząca KE z Czech, Vera Jourova. Pieniądze nie zostały dotąd wypłacone, a gabinet Mateusza Morawieckiego ogłosił nabór dla polskich inwestorów do planów ujętym w KPO. Według zapowiedzi, środki zostaną prefinansowane przez Polski Fundusz Rozwoju. 

GW

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka