Rosja. Strzelanina w szkole. Sprawca strzelał do dzieci

Kadr z filmu przedstawiający karetkę przed szkołą w Iżewsku.
Kadr z filmu przedstawiający karetkę przed szkołą w Iżewsku.
W mieście Iżewsk, stolicy republiki Udmurcja w europejskiej części Rosji, doszło w poniedziałek do strzelaniny w szkole. Zginęło co najmniej 9 osób, w tym pięcioro dzieci, a 20 zostało rannych - poinformowała agencja Reutera za rosyjskimi mediami.

Strzelanina w szkole w Iżewsku

Napastnik zastrzelił pięcioro dzieci, dwóch nauczycieli i dwóch pracowników ochrony. Na miejsce zdarzenia przybył gubernator Udmurcji Aleksandr Breczałow, który powiadomił w nagraniu wideo na Telegramie, że sprawca zbrodni miał później popełnić samobójstwo.

"Są zabici i ranni wśród dzieci. (...) Szkołę ewakuowano, teren placówki został otoczony przez (funkcjonariuszy policji i służb)" - oznajmił szef regionalnych władz.

Mobilizacja da wygraną Rosji? Mocny głos uznanych ekspertów

Komunikaty rosyjskich służb

W komunikacie MSW powiadomiono o odnalezieniu ciała mężczyzny. Nie udało się jeszcze ustalić jego tożsamości.

Według wstępnych doniesień, przekazanych przez deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Aleksandra Chinsztejna, napastnik był uzbrojony w dwa pistolety.

"Uczniowie i nauczyciele są ewakuowani, służby ratunkowe są w drodze na miejsce zdarzenia. Według wstępnych informacji jedno dziecko wyskoczyło z okna, reszta uczniów zamknęła się w klasie - podał oddział rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Udmurcji.

Mieszkańcy miasta poinformowali, że w niektórych szkołach w mieście odwołano zajęcia, a w innych budynki zostały zamknięte od wewnątrz.

"Na polecenie rosyjskiego ministra edukacji Siergieja Krawcowa do regionu niezwłocznie wysłano grupę z federalnego resortu. Na miejscu jest już minister edukacji i nauki Republiki Udmurckiej" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Federacji Rosyjskiej.

Do regionu została wysłana Julia Kostyriaczenko, zastępca dyrektora departamentu polityki państwowej w sferze ochrony praw dziecka w Ministerstwie Edukacji.

Strzelanina w szkole - nagrania wideo

W lokalnych sieciach społecznościowych pojawiły się klipy wideo pokazujące samochody policyjne i karetki pogotowia w pobliżu szkoły.


Szkoła nr 88 znajduje się przy ulicy Puszkina w Iżewsku i liczy 982 uczniów i 80 nauczycieli, jak podaje strona internetowa placówki edukacyjnej.

Tragedia w Iżewsku, to już kolejne tego rodzaju zdarzenie w rosyjskiej szkole w ciągu ostatnich dwóch lat. W maju 2020 roku w Kazaniu zginęło dziewięć osób, w tym siedmioro dzieci. We wrześniu 2021 roku zastrzelono sześć i raniono 47 osób w budynku uniwersytetu w Permie.

Liczący 645 tys. mieszkańców Iżewsk jest położony na zachód od pasma górskiego Ural, około 960 km na wschód od Moskwy. Miasto znane jest m.in. z produkcji broni, w tym automatów Kałasznikowa.

ja

Czytaj także:

"Tak" dla naturalnej rodziny. "Nie" dla lobby LGBT. Poglądy Georgii Meloni

Kaczyński ma powody do radości. PiS zyskuje w sondażach

Reprezentant górali: Wybudowałbym 10-metrowy mur na granicy z Ukrainą i pomógłbym Putinowi

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka