Już wiadomo, o co chodziło Kaczyńskiemu, gdy mówił o zmianie sposobu liczenia głosów

PiS chce, aby głosy oddane w wyborach były liczone na sposób brytyjski, fot. PAP archiw.
PiS chce, aby głosy oddane w wyborach były liczone na sposób brytyjski, fot. PAP archiw.
Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby przewodniczący komisji wyborczej pokazywał każdy głos całej komisji, żeby zapisać, na kogo został oddany i czy jest ważny, czy nieważny - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dodał, że tak liczy się głosy w Wielkiej Brytanii.

Liczenie głosów na wzór brytyjski

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski w poniedziałek w Radiu Plus pytany był m.in. o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w ostatnich tygodniach kilkukrotnie zapowiadał zmiany w sposobie liczenia głosów w komisjach wyborczych.

- Chcemy wprowadzić takie zmiany, aby komisje wyborcze mogły liczyć głosy najbardziej transparentnie, jak się da, czyli aby przewodniczący pokazywał każdy oddany głos całej komisji, cała komisja zapisywała sobie, czyj to głos (na kogo oddany), czy ważny, czy nieważny - powiedział. - Tak liczy się głosy w Wielkiej Brytanii, tak liczy się głosy w kilku innych państwach - dodał.

Zdaniem Sobolewskiego takie liczenie głosów - jak mówił - "będzie pewnie troszkę dłużej trwało", jednak będzie bardziej transparentne od dotychczasowego sposobu liczenia, gdzie karty wyborcze są dzielone i następnie liczone przez danych członków komisji, a następnie sumowane.

Kaczyński ma powody do radości. PiS zyskuje w sondażach

Będą zmiany w Kodeksie wyborczym?

Na pytanie, czy to jedyna planowana zmiana, jeśli chodzi o liczenie głosów, sekretarz generalny PiS odpowiedział, że jest to jedna ze zmian, pozostałe mają być "prawdopodobnie kosmetyczne".

Projekt ustawy w tej sprawie ma zostać zaprezentowany w ciągu "kilku tygodni".

Sobolewski podkreślił również, że PiS nie przewiduje innych zasadniczych zmian w Kodeksie wyborczym.

Kaczyński: Potrzebne są nowe zasady liczenia głosów

Jarosław Kaczyński powiedział, że "potrzebne są nowe zasady liczenia głosów". "I to wprowadzimy w ustawie, tak żeby bardzo trudno było coś zmienić, żeby to było w zasadzanie niemożliwe" - zapowiedział. Wcześniej mówił też, że należy przeprowadzić pewne zmiany prawne, które pozwolą lepiej kontrolować wyniki wyborów i musimy stworzyć "armię", która będzie strzegła wyborów w każdym okręgu wyborczym.

ja

Czytaj także:

Rosja. Strzelanina w szkole. Sprawca strzelał do dzieci

"Tak" dla naturalnej rodziny. "Nie" dla lobby LGBT. Poglądy Georgii Meloni

Reprezentant górali: Wybudowałbym 10-metrowy mur na granicy z Ukrainą i pomógłbym Putinowi

Nie możesz łączyć ze sobą niektórych leków. Dowiedz się, jak sobie nie zaszkodzić

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka