Komorowski: Zełenski pręży mięśnie, a powinien usiąść do rozmów z Putinem

Bronisław Komorowski, fot. Facebook/profil Bronisława Komorowskiego
Bronisław Komorowski, fot. Facebook/profil Bronisława Komorowskiego
- Rozumiem, że prezydent Zełenski pręży mięśnie i już się dostosowuje do tego, że prawdopodobnie Putin tę wojnę przegra. Ale jeszcze nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu ­- powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Niedźwiedź jeszcze żyw i hasa w lesie - dodał.

Komorowski radzi Zełenskiemu, by nie odmawiał rozmów z Putinem

Były prezydent Bronisław Komorowski był gościem RMF FM, gdzie został zapytany o deklarację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nie będzie żadnych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

- Jeszcze parę miesięcy temu o tym samym przywódcy prezydent Zełenski mówił, że jest z nim gotów rozmawiać - przypomniał Komorowski. - Ja opowiadałbym się za gotowością rozmawiania o warunkach pokoju, w tym także bezpieczeństwa Ukrainy, nawet z Putinem - dodał były prezydent.

Zełenski oficjalnie odmawia prowadzenia rozmów z Putinem. Wymowny komentarz Pieskowa

Nie zamykać drogi dyplomatycznej

Przyznał zarazem, że "absolutnie nie należy oczekiwać od Ukrainy, że zrezygnuje ze swojej niepodległości, suwerenności, dążenia do znalezienia się w ramach świata zachodniego tylko po to, by rozmawiać z Putinem". - Odwrotnie, to Putin musi uznać, że Ukraina w dążeniach prozachodnich jest dla niego niezbędnym partnerem, a nie tylko obiektem do pokonania i zniszczenia - powiedział Komorowski.

- Nikt ze świata zachodniego nie powinien namawiać Ukrainy do tego, aby tworzyła warunki do rozmów z Putinem, polegających na tym, że rezygnuje z własnych aspiracji do świata zachodniego i z własnej aspiracji do utrzymania suwerenności na terytorium państwa ukraińskiego - podkreślił były prezydent.

Dodał, że "chodzi o to, żeby nie zamykać takiej możliwości, że dojdzie do głosu dyplomacja, a nie tylko armaty".

To jednak Ukraińcy zabili Darię Duginę? Amerykański wywiad jest przekonany

"Niedźwiedź jeszcze żyw i hasa w lesie"

- Prezydent Zełenski parę miesięcy temu mówił o gotowości rozmowy z Putinem. Ja rozumiem, że się zmieniły okoliczności – Rosji źle się wiedzie, Ukraina sobie radzi dobrze na tej wojnie, ma poparcie świata zachodniego. Ale wydaje mi się, że wcześniejsze deklaracje tego samego prezydenta Zełenskiego należy brać pod uwagę z całą powagą - że jest gotów do rozmowy także i z Putinem. Uważam, że korzystniej dla świata, dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla świata zachodniego byłoby to, gdyby doszło jak najszybciej do szukania rozwiązania na niwie dyplomatycznej a nie tylko wojskowej. Ja rozumiem, że prezydent Zełenski pręży mięśnie i już się dostosowuje do tego, że prawdopodobnie Putin tę wojnę przegra. Ale jeszcze, powiedziałbym, nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu. Niedźwiedź jeszcze żyw i hasa w lesie – mówił Komorowski.

ja

Czytaj także:

Ruch Macierewicza. Domaga się ukarania TVN za materiał o podkomisji smoleńskiej

Były opozycjonista w PRL: Urban był wielkim szkodnikiem. Niestety - wygrał

Rosyjska dziennikarka ucieka przed Putinem. Nagrała wiadomość dla prezydenta Rosji

Ukraińcy idą po swoje. Krok po kroku odbijają obwód ługański

Lubię to! Skomentuj167 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka