Zełenski informuje o rezygnacji z negocjacji z Rosją,facebook.com/president.gov.ua https://www.online.ua/
Zełenski informuje o rezygnacji z negocjacji z Rosją,facebook.com/president.gov.ua https://www.online.ua/

Zełenski oficjalnie odmawia prowadzenia rozmów z Putinem. Wymowny komentarz Pieskowa

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uznał za prawnie nieważne dekrety prezydenta Rosji Putina uznające Krym, obwody ługański, doniecki, zaporoski i chersoński za "niepodległe". Wydał też dekret stwierdzający, że niemożliwe jest prowadzenie negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Dekret Zełenskiego stwierdzający nieważność dekretów Putina

Dekret prezydencki "O nieważności aktów naruszających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" ma numer nr 687/2022.

Dekret powołuje się na akt deklaracji niepodległości Ukrainy z 24 sierpnia 1991 roku, w którym stwierdza się, że terytorium Ukrainy jest niepodzielne i nienaruszalne; konstytucję Ukrainy; umowę między Ukrainą a Federacją Rosyjską o ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej z 28 stycznia 2003 roku, która nie może być wypowiedziana nawet po zasadniczej zmianie okoliczności zgodnie z art. 62 Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów z 1969 roku.

Przypomnimy, że 30 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego Ukrainy do Rosji. Wcześniej uznał "niepodległość" obwodów zaporoskiego i chersońskiego, a "niepodległość" obwodów donieckiego i ługańskiego - 21 lutego. Rosyjski Sąd Konstytucyjny uznał aneksję za "legalną", podobnie jak rosyjska Duma Państwowa.

Szef Banku Narodowego Ukrainy składa rezygnację

Ukraina oficjalnie odmówiła negocjacji z Putinem

Zełenski wydał też dekret stwierdzający, że niemożliwe jest prowadzenie jakichkolwiek negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  Dokument mówi też, że Rada Najwyższa powinna przyjąć odpowiednie projekty ustaw o odpowiednich sankcjach i innych reakcjach na eskalację ze strony Federacji Rosyjskiej. Rządowi zaleca się również zapewnienie wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy "poprzez zwiększenie dostaw pomocy wojskowej i technicznej dla Ukrainy w kontekście wojny rozpętanej przez Kreml".

Dekret zatwierdza też wniosek Ukrainy do NATO o przyspieszone przystąpienie do sojuszu.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow skomentował decyzję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o odmowie rozmów z Władimirem Putinem.

- Do negocjacji potrzeba dwóch stron. Strona rosyjska od samego początku, przed operacją wojskową, opowiadała się za tym, aby  osiągnąć warunki pokojowymi środkami negocjacji dyplomatycznych... Teraz albo będziemy czekać na zmianę stanowiska przez obecnego prezydenta, albo już będziemy czekać na zmianę stanowiska przez przyszłego prezydenta Ukrainy w interesie narodu ukraińskiego - powiedział Pieskow podczas konferencji prasowej.

Elon Musk dyskutuje w sieci z Garrim Kasparowem. "Co zrobiłeś poza tweetowaniem?"

Kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych - kolejne wioski odbite

W obwodach chersońskim i charkowskim trwa kontrofensywa AFU, walki toczą się na całej linii frontu. W środę pojawiły się doniesienia o szybkich i skutecznych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim. Częściowo potwierdziło je ministerstwo obrony, przyznając, że wojska ukraińskie weszły do miejscowości Dawydiw Brid, ważnego rosyjskiego punktu oporu. Ponadto, wojsko poinformowało również o wyzwoleniu wsi Staroselia. Po południu wyzwolono wsie Bohuslavka i Borowska Andrijiwka, które obecnie znajdują się pod kontrolą Sił Zbrojnych.


Według na razie niepotwierdzonych danych wojska ukraińskie zmuszają przeciwnika do odwrotu wzdłuż linii frontu na północny wschód od Chersonia, a na zachodnim brzegu Dniepru Ukraińcy doszli już do miejscowości Dudczany.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka