Przejście dla pieszych w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Fot: Pixabay/sofi5t
Przejście dla pieszych w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Fot: Pixabay/sofi5t

Bezpieczeństwo ekononomiczne Polski. Jak może pomóc Azja?

Redakcja Redakcja Podlaskie Forum Ekonomiczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Już we wtorek w Białymstoku rozpocznie się największe w Polsce wydarzenie, poświęcone współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi. I Podlaskie Forum Ekonomiczne 2022 to dwudniowa konferencja (11-12.10), podczas której stolicę regionu odwiedzą przedsiębiorcy i dyplomaci z Japonii, Korei Południowej, Chin, Malezji, Tajlandii i Wietnamu.

- To doskonała okazja, by pokazać potencjał naszego regionu, zaprezentować kluczowe branże, możliwości naszych uczelni oraz promować naszych przedsiębiorców - mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Kościcki podkreśla, że tegoroczne Podlaskie forum Ekonomiczne będzie pierwszym, po dwuletniej przerwie, tego rodzaju wydarzeniem w stolicy województwa. 

- Cieszę się, że możemy po okresie pandemii i ograniczeń wrócić do spotkań bezpośrednich”, które, jak powiedział, są bezcenne w budowaniu relacji gospodarczych - dodaje samorządowiec. 

Ideą I Podlaskiego Forum Ekonomicznego jest inicjowanie współpracy gospodarczej z wybranym regionem świata. 

- W tym roku stawiamy na partnerów z Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej - podkreśla Kosicki. - Naszym celem jest nie tylko stworzenie warunków do nawiązania współpracy gospodarczej, biznesowej czy naukowej, ale też pragniemy pokazać Podlaskie światu - dodaje. 

I Podlaskie Forum Ekonomiczne będzie podzielone na 4 bloki tematyczne, w ramach których odbędzie się po kilka paneli dyskusyjnych. 

Bezpieczeństwo ekonomiczne na Podlaskim Forum Ekonomicznym 

Pierwszego dnia Forum goście i prelegenci imprezy zastanowią się nad aspektami bezpieczeństwo ekonomicznego, które dotyczy stabilnego funkcjonowania każdej gospodarki i posiada wiele wymiarów. Wojna w Ukrainie, a wcześniej światowa pandemia koronawirusa, pokazują, jak ważne jest to zagadnienie.

Bezpieczeństwo energetyczne wiąże się z zapewnieniem dostaw nośników energii w odpowiednich ilościach i po przystępnych cenach.

Na temat tego aspektu naszego bezpieczeństwa dyskutować będą Marcin Chludziński (prezes KGHM), Tomoho Umeda (Hynfra), Krzysztof Jan Stawnicki (Magazyn OZEON). Moderatorem dyskusji będzie prof. Maciej Zajkowski.

Uczestnicy Forum zadadzą ważne pytania dotyczące bezpieczeństwo żywnościowe.

W dyskusji udział wezmą Sebastian Łukaszewicz (Wicemarszałek Województwa Podlaskiego), Adam Pietruszyński (Grupa Agrocentrum), Prof. Bożena Łozowicka (Instytut Ochrony Roślin). Padel poprowadzi Andrzej Pleszuk (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego).

Kolejnym aspektem bezpieczeństwa dyskutowanym w czasie Podlaskiego Forum Gospodarczego będzie bezpieczeństwo finansowe. O zdolności państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych do regulowania podstawowych wydatków, w tym spłatach bieżących zobowiązań, rozmawiać będą: Prof. Henryk Wnorowski (Rada Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski), Prof. Witold Wiliński (GPW Tech), Cezary Kaźmierczak (Związek Pracodawców i Przedsiębiorców) oraz Piotr Kuffel.

Bezpieczeństwo międzynarodowych łańcuchów dostaw

O potrzebie rozwijania i inwestowaniu w bezpieczeństwo międzynarodowych łańcuchów przekonaliśmy się w czasie pandemii koronawirusa. Brak materiałów potrzebnych do wytworzenia wielu potrzebnych towarów uderzył w niejedną gospodarkę. Ogromna rola Azji w tym aspekcie jest bezdyskusyjna.

Prelegenci w bloku "Bezpieczeństwo ekonomiczne" odpowiedzą na pytania dotyczące zagrożeń i szans, jakie stwarza obecna sytuacja w gospodarce światowej. Na ten temat dyskutować będą Dr Sergiusz Kuczyński (Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów), Łukasz Dziewanowski (ESA logistika Polska), Sebastian Rynkiewicz (Klaster Obróbki Metali) Moderator: Dr Jakub Jakóbowski (OSW).

Zapisy na I Podlaskie Forum Ekonomiczne.

Salon24 jest patronem medialnym I Podlaskiego Forum Ekonomicznego.

red.

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka