We wtorek podjęta zostanie decyzja ws. taryfy na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. CC0
We wtorek podjęta zostanie decyzja ws. taryfy na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. CC0

Dziś zapadnie ważna decyzja. Chodzi o taryfy na prąd

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
We wtorek minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że dziś podjęta zostanie decyzja ws. taryfy na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Dodał, że firmy będą mile zaskoczone; ta sama taryfa będzie dla samorządów.

We wtorek Dziennik Gazeta Prawna napisał, że - według jego ustaleń - rząd zdecydował się na wprowadzenie cen maksymalnych, które będą chronić małe i średnie firmy, samorządy i odbiorców wrażliwych. Dla tych kategorii stawki nie powinny przekroczyć 860 zł za 1 MWh. Według innego rozmówcy gazety, mogą być nawet niższe niż 800 zł.

Decyzja ws taryfy na prąd 

We wtorkowej rozmowie z wp.pl Buda nie chciał mówić o konkretnej stawce. "Dziś podejmujemy decyzje ws. taryfy dla mikro małych i średnich przedsiębiorców. (...) To jest decyzja polityczna. Ona się rozstrzyga teraz, w najbliższych godzinach" - powiedział. Dodał, że przedsiębiorstwa będą mile zaskoczone.

Poinformował, że będzie to gwarantowana cena prądu na poziomie taryfowym ustalonym przez URE, taka sama taryfa będzie dla samorządów. "Myślę, że energia w Polsce będzie jedną z najtańszych w Europie" - stwierdził minister rozwoju.

Taryfy na prąd dla gospodarstw domowych będą atrakcyjne

Pytany, co z cenami prądu dla gospodarstw domowych, które przekroczą ustalone limity zużycia, Buda odparł, że "na pewnym poziomie cena zostanie zablokowana". "To będzie nowa taryfa ustalona przez prezesa URE. Ona również będzie atrakcyjna, bo nie będzie odzwierciedlała dzisiejszych realnych, giełdowych kosztów. To też będzie rozsądna kwota" - przekazał szef MRiT.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na spotkaniu z samorządowcami, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. "Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową" - podkreślił szef rządu.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka