Po propozycji Elona Muska dotyczącej Tajwanu, dwa modele Tesli otrzymały w Chinach ulgę podatkową. (fot. Flickr)
Po propozycji Elona Muska dotyczącej Tajwanu, dwa modele Tesli otrzymały w Chinach ulgę podatkową. (fot. Flickr)

Tesla z ulgami podatkowymi w Chinach po zaskakującej propozycji Muska w sprawie Tajwanu

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Chiny dały Tesli ulgę podatkową po tym jak Elon Musk stwierdził, że Tajwan powinien należeć do tego kraju i działać, podobnie jak Hong Kong, z linią modelu "jeden kraj, dwa systemy". Chińskiemu MSZ spodobał się pomysł amerykańskiego miliardera.

Tesla z ulgami podatkowymi w Chinach

Dwa modele Tesli – Model S i Model X – otrzymały w poniedziałek od Pekinu zwolnienia podatkowe, po tym jak szef firmy Elon Musk zalecił, że Tajwan powinien, podobnie jak Hong Kong, działać zgodnie z modelem "jeden kraj, dwa systemy".

W ubiegły piątek "Financial Times" opublikowało wywiad z Muskiem, w którym zalecał on, by Tajwan został wchłonięty przez Chiny jako specjalna strefa administracyjna. Sugerował również, że warunki rządów Pekinu nad Tajwanem mogłyby być "bardziej łagodne niż Hongkong".

"Musk nie rozumie Tajwanu"

Słowa Elona Muska wywołały spore poruszenie wśród społeczności i polityków Tajwanu. Rzecznik Demokratycznej Partii Postępowej Huang Tsai-lin w ubiegłą sobotę powiedział, że miliarder "przyciąga groźbę agresora, poświęcając niepodległość Tajwanu, całkowicie ignorując nieograniczone ambicje autorytarnych władców."

We wtorek premier Su Tseng-chang powiedział, że Musk, "naprawdę nie rozumie Tajwanu, ani stosunków w cieśninie". Wezwał do położenia większego nacisku na słowa przywódców państw demokratycznych. 

Z kolei w środę tajwański minister obrony Chiu Kuo-cheng powiedział, że wojsko nie kupi więcej pojazdów Tesli po jego komentarzach na temat przekształcenia Tajwanu w specjalną strefę administracyjną. Chociaż pojazdy zostały zakupione w celu spełnienia polityki środowiskowej rządu, Chiu podkreślił, że jeśli zamówienie prowadzi do obaw lub dyskomfortu, zostanie wstrzymane lub zakazane.

Chińskie MSZ ze zmiennym zdaniem w telewizji

Z początku rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning określiła w ubiegłą sobotę w telewizji propozycję Muska jako "niewłaściwą", jednak dzień później wycofała się ona ze swojego poprzedniego komentarza i na antenie CGTN oświadczyła:

— Jeśli zagwarantowane zostaną suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe Chin, Tajwan będzie cieszył się wysokim stopniem autonomii jako specjalny region administracyjny — oświadczyła Mao.

Następnego dnia Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiły że samochody Tesli – Model S i Model X – będą zwolnione z podatku od zakupu pojazdów. Tym samym wskazuje to, że oba te modele wkrótce ponownie wejdą na rynek chiński po długim okresie wstrzymania.

"Niezależne od kaprysów biznesmena"

Politycy głównych partii politycznych na Tajwanie podkreślają, że jest to suwerenne państwo, które "nie jest zależne od kaprysów biznesmena". Tajwańska społeczność twierdzi, że prochiński komentarz Muska ma związek z jego interesami biznesowymi, ponieważ 30-50 procent produkcji Tesli pochodzi z jego fabryki w Szanghaju.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka