Dziennikarka "Gazety Wyborczej" twierdzi, że gdyby Leszek Balcerowicz był prezesem NBP, Polska nie mierzyłaby się z wysoką inflacją. (fot. PAP, Twitter)
Dziennikarka "Gazety Wyborczej" twierdzi, że gdyby Leszek Balcerowicz był prezesem NBP, Polska nie mierzyłaby się z wysoką inflacją. (fot. PAP, Twitter)

"Gdyby Balcerowicz był szefem NBP"... Awantura w sieci o tweeta dziennikarki "Wyborczej"

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 166
W mediach społecznościowych internauci komentują wpis dziennikarki "Gazety Wyborczej" Dominiki Wielowieyskiej, która stwierdziła, że gdyby Leszek Balcerowicz był prezesem NBP, w Polsce nie byłoby tak wysokiej inflacji.

Dziennikarka "Wyborczej" poruszyła opinię publiczną

— Ale wiecie o tym, że gdyby Balcerowicz był prezesem NBP zamiast Glapińskiego i gdyby w RPP zasiadały osoby o podobnych do niego poglądach, to nie mielibyśmy tak wysokiej inflacji? Wystarczy przeanalizować decyzje Balcerowicza, gdy pełnił tę funkcję. A teraz można hejtować — napisała Wielowieyska. Jej wpis wywołał spore poruszenie wśród internautów, którzy w większości wyśmiewają dziennikarkę "Wyborczej".

— Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy, iż polityka Balcerowicza i jego ekipy w NBP w dużej mierze uchroniła nas przed szokiem kryzysu finansowego w 2008 roku. Warto wiedzieć kto realnie ochronił najuboższych, bo to oni najbardziej cierpią w takim kryzysie czy z powodu drożyzny — dodała.

Oburzenie po wpisie Wielowieyskiej

Na wpis Wielowieyskiej ironicznie odpowiedział m. in. publicysta Tomasz Markiewka.

— Gdyby Balcerowicz był prezesem NBP, nie byłoby pandemii, Rosja nie napadłaby na Ukrainę, a Polska nie leżałaby w Europie Środkowo-Wschodniej — napisał.

O komentarz pokusił się też szef TVP Info Samuel Pereira, który stanowczo nie zgadza się z dziennikarką "Wyborczej".

Z Wielowieyską nie zgadza się też dziennikarz i komentator TVP Wojciech Biedroń.

— No pewnie, że byłoby „lepiej”. Łatwiej rządzić narodem głodnym, wyrzuconym z pracy lub pracującym za najniższe pensje. Pani nie ma zielonego pojęcia, jaką cenę zapłacili Polacy za eksperyment Balcerowicza. Pani (i pani środowisko) była i jest beneficjentem tego eksperymentu — napisał.

Internauci przypominają lata 90-te

Internauci przypominają też m. in. sytuację z początku lat 90-tych, kiedy to w Polsce miejsce miała hiperinflacja.

— Czy Pani tego twitta napisała dala jaj? Balcerek jest "ekspertem" od inflacji trzy cyfrowej. Na początku lat 90 tych, ten czerwony "geniusz" ekonomii pokazał co potrafi. A poza tym. "Balcerowicz musi odejść" — pisze jeden z internautów.

— To ten sam słynny Balcerowicz, który doprowadził Polskę do nędzy w latach 90-tych? Rzeczywiście wtedy inflacja była bardzo niska bo sięgała 600% — czytamy na Twitterze.

— Bzdura dla ekonomicznych analfabetów. Inflacja wynika z problemów z podażą dóbr. Podniesienie stóp nie sprawi, że na składach przybędzie węgla, OPEC zwiększy wydobycie ropy, firmy w Chinach zaczną szybciej produkować, a dolar osłabnie. Jedyne co by Balcerowicz zrobił to zubożył — zauważył jeden z użytkowników.

Niektórzy zgadzają się z Wielowieyską. "Balcerowicz systematycznie obniżał inflację"

Nie brakuje również osób, które zgadzają się z wypowiedzią Wielowieyskiej.

— Lata 90' to spadek po PRL, a Balcerowicz poprzez trudne decyzje zbudował fundamenty pod ostatnie 10 lat sukcesów gospodarczych. Pisowcy prowadzą nas w zawrotnym tempie do powtórki biedy lat 90' i to wina ich zaniechań, a nie następców, którzy będą sprzątać tą stajnię Augiasza — czytamy.

— Leszek Balcerowicz podczas swojej kadencji w latach 2001-06 systematycznie obniżał inflację (z 10% do 1%) i stopy (w tej kolejności). Glapiński odziedziczył deflację i dopuścił do historycznie wysokiej inflacji a teraz swoim zachwianiem pogłębia problem. Zapłacimy za to — pisze ekonomista Jakub Karnowski.

— Tylko Balcerowicz zajmował się transformacją w 89 roku, a prezesem NBP, o czym pisze Wielowieyska, był 12 lat później. Gdzie można przeczytać opowieść jakim złym prezesem był? — pyta prawnik Rafał Kasterski.


RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj166 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka