Aktywistki z grupy Just Stop Oil usłyszały przed sądem zarzuty o zniszczenie mienia. (fot. Twitter/Just Stop Oil)
Aktywistki z grupy Just Stop Oil usłyszały przed sądem zarzuty o zniszczenie mienia. (fot. Twitter/Just Stop Oil)

Oblały zupą obraz van Gogha. Teraz usłyszały zarzuty

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Aktywistki z organizacji Just Stop Oil, które w piątek oblały zupą słynny obraz Vincenta Van Gogha "Słoneczniki", w sobotę przewiezione zostały do sądu, gdzie usłyszały zarzut zniszczenia mienia.

Oblały zupą dzieło van Gogha

W piątek w londyńskiej National Gallery dwie aktywistki protestujące przeciwko zmianom klimatu wylały zupę pomidorową na obraz "Słoneczniki" Vincenta Van Gogha. Wartość tego dzieła szacuje się na 84 miliony dolarów. 

Galeria przekazała, że obraz był pokryty szkłem, dzięki czemu nie został on uszkodzony. Nieznacznie ucierpiała jednak rama obrazu.

Aktywistki usłyszały zarzuty

Policja przekazała, że 20-letnia Anna Holland z Newcastle i 21-letnia Phoebe Plummer z Londynu w sobotę zostały przewiezione do sądu. Tam też usłyszały zarzut zniszczenia mienia. Przed sądem stanęła także trzecia aktywistka z organizacji Just Stop Oil – 38-letnia Lora Johnson. Kobieta usłyszała zarzut uszkodzenia stojącego przed siedzibą Metropolitan Police słynnego znaku "New Scotland Yard".

Grupa Just Stop Oil od ponad dwóch tygodni organizuje serię demonstracji, mających na celu wyrażenie sprzeciwu wobec zmianom klimatu. W piątek zatrzymano w Londynie łącznie 28 osób, które protestowały w centrum miasta.

Oblany obraz "Słoneczniki" uznawany jest za jeden z najbardziej znanych dzieł Vincenta van Gogha. Należy on do cyklu artysty o tym samym tytule. Pięć wersji "Słoneczników" wystawianych jest w galeriach i muzeach.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka