Aktywistki oblały zupą pomidorową "Słoneczniki" Van Gogha [WIDEO]

Słoneczniki Van Gogha w National Gallery zostały oblane zupą pomidorową, fot. Wikipedia/Twitter
Słoneczniki Van Gogha w National Gallery zostały oblane zupą pomidorową, fot. Wikipedia/Twitter
Para aktywistek klimatycznych z Just Stop Oil oblała pomarańczową substancją obraz Van Gogha przedstawiający słoneczniki w National Gallery w Londynie. Sprawców aresztowano, a obraz nie uległ zniszczeniu, gdyż chroniło go szkło - informuje BBC.

Atak na obraz Van Gogha

Na nagraniu widać dwie młode kobiety w koszulkach Just Stop Oil otwierające puszki i celujące ich zawartością na dzieło sztuki. A potem przyklejające się do ściany dłońmi posmarowanymi klejem.


National Gallery oświadczyła, że obraz był przykryty szkłem i dlatego nie został uszkodzony, jest tylko niewielkie uszkodzenia ramy. Prawdopodobnie substancją, którą wylano na obraz była zupa pomidorowa (na wideo widać puszki kultowej zupy Heinz). Po incydencie natychmiast wezwano policję. Metropolitan Police powiedziała, że dwie osoby zostały aresztowane za uszkodzenie karne i agresywne wtargnięcie.

Protest grupy Just Stop Oil

Wideo z piątkowego incydentu pokazało protestującą, który krzyczała: "Co jest warte więcej? Sztuka czy życie? Czy jest warte więcej niż jedzenie? Warte więcej niż sprawiedliwość? Czy bardziej zależy ci na ochronie obrazu, czy na ochronie naszej planety i ludzi?".

Odniosła się również do kryzysu kosztów utrzymania i "milionów zimnych, głodnych rodzin", które "nie mogą sobie pozwolić nawet na podgrzanie puszki zupy".

Słoneczniki - obraz Vincenta van Gogha

Obraz jest jednym z siedmiu dzieł Sunflowers ("Słoneczniki"), które Van Gogh stworzył w latach 1888 i 89, z których pięć jest wystawionych w galeriach i muzeach na całym świecie.

Akcja miała miejsce trzy miesiące po tym, jak członkowie tej samej grupy przykleili papier na obrazie Johna Constable'a "Snopek siana" w tej samej galerii.

ja

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura