Szef rządu Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM
Szef rządu Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Stało się. Morawiecki podziękował opozycji za wsparcie w Sejmie

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Premier Mateusz Morawiecki nie ukrywał satysfakcji z wyników głosowania w Sejmie ws. maksymalnych cen za prąd. Posłowie niemal jednogłośnie poparli projekt PiS, ustalające je na poziomie 693 złotych za MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł za MWh dla samorządów oraz sektora firm.

- Sejm przyjął dziś dwie ważne ustawy. Pierwsza – o środkach nadzwyczajnych – ogranicza ceny energii elektrycznej. Maksymalne ceny wyniosą:

✅ 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych (po przekroczeniu limitu 2 MWh),

✅ 785 zł/MWh dla małych i średnich przedsiębiorców, samorządów i podmiotów użyteczności publicznej - przypomniał szef rządu, który obecnie przebywa w Brukseli na dwudniowym szczycie unijnym.  

Maksymalne ceny za prąd. Sejm ostatecznie zdecydował

Morawiecki dziękuje opozycji za głosowania

Posłowie zajęli się nie tylko cenami za prąd. - Druga to ustawa o preferencyjnych cenach węgla dla gospodarstw domowych. Gminy będą mogły kupować węgiel od importerów i sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę - dodał Morawiecki. 

Nowe doniesienia ws. rozstania "Newsweeka" z Lisem. Poszło o młodą dziennikarkę?

Premier podziękował wszystkim - również opozycji - którzy poparli rozwiązania w ustawie. - Dziękuję wszystkim posłom – zarówno większości rządowej jak i opozycji – którzy wsparli te rozwiązania i jednocześnie apeluję do Senat Rzeczypospolitej Polskiej o szybkie przyjęcie ustawy. To realna i konkretna pomoc dla polskich rodzin i firm w niełatwym czasie światowego kryzysu energetycznego. Cała klasa polityczna musi tu działać razem, ponad podziałami - podsumował. 

                              image

Ustawa o cenach maksymalnych

Za przyjęciem ustawy było aż 411 posłów, sześciu było przeciw, 14 wstrzymało się od podjęcia decyzji. Teraz ustawa trafi do Senatu. Według ustawodawcy, maksymalna cena za prąd w 2023 r. wyniesie 693 zł w gospodarstwach domowych, a 785 zł dla sektora firm i samorządów. Mowa o podmiotach wrażliwych, takich jak szpitale, szkoły czy żłobki.

Zgodnie z zamysłem posłów w rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023. Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Na szczegółowe wyliczenia ws. limitu na potrzeby kalkulacji trzeba poczekać do rozporządzenia rządu w tej sprawie. Sprzedawcy energii mogą liczyć na rekompensaty ze strony państwa za stosowanie mechanizmu, przyjętego w ustawie. W tym kontekście mowa o 19,7 mld złotych.  

Scholz odpiera zarzuty i chwali solidarność Niemców. Mówił o cenach gazu


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka