Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM
Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Amerykanie chwalą polski rząd za sprawę atomu. Kamala Harris zabrała głos

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Współpraca z Polską w sprawie projektu wytwarzania energii nuklearnej jest korzystna korzystna dla wszystkich - oznajmiła wiceprezydent USA Kamala Harris, bezpośrednio cytując premiera Mateusza Morawieckiego w mediach społecznościowych. Komentarz ws. decyzji o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce zamieściła również firma Westinghouse, wybrana na partnera inwestycji.

Kamala Harris dziękuję rządowi

- W rozmowach z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Warszawie i telefonicznie dałam jasno do zrozumienia, że partnerstwo USA w tym projekcie jest dla nas wszystkich korzystne: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić amerykańsko-polskie relacje - oznajmiła Kamala Harris w mediach społecznościowych, cytując szefa polskiego rządu. 

 

Morawiecki o projekcie jądrowym dla Polski. Technologia WECNuclear

Porozumienie z Westinghouse

W piątek wieczorem polskie władze ogłosiły, że doszły do porozumienia z amerykańską firmą Westinghouse ws. budowy pierwszej z dwóch elektrowni jądrowych na Pomorzu. - Silny sojusz polsko-amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Harris i Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii. Dziękuję ambasadzie USA za współpracę. Uchwała Rady Ministrów w środę - przekazał Morawiecki. 

- Wielki news: premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i Westinghouse do pierwszej części ich projektu nuklearnego o wartości 40 miliardów dolarów, tworząc lub utrzymując ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników. Dziękuję za ciężką pracę Departamentowi Energii USA, ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce - przekazała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm. 

- To ogromny krok we wzmacnianiu naszych relacji z Polską w celu stworzenia bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że możemy kontynuować to partnerstwo w celu przyspieszenia przejścia na czystą energię z naszymi odpowiednikami w Europie - dodała urzędniczka amerykańska. 

- Porozumienie wysyła również jasny sygnał do Rosji: nie pozwolimy im dłużej bronić energii. Zachód stanie razem przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę klimatyczną - podsumowała Granholm. 

Adam Michnik z hiszpańskim Noblem. "Putin to nie to samo, co Rosja"

Pierwsza elektrownia atomowa do 2033

- Jesteśmy wdzięczni premierowi Morawieckiemu i Polsce za obdarzenie nas zaufaniem oraz Departamentowi ds. Energii USA i amerykańskiej ambasadzie w Polsce za partnerstwo podczas tego projektu - podsumowała firma Westinghouse, wybrana na partnera Polski w budowie pierwszej elektrowni jądrowej. 


Pierwszy z trzech reaktorów ma zostać wybudowany w 2033 r., natomiast kolejne mają być przekazywane co dwa lata. 

Scholz złoży wizytę w Chinach. Jaki jest jej cel?


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka