Nadal trwa śledztwo dotyczące wypadku na S8 z kwietnia tego roku. Czy była prezes Sądu Najwyższego i były prezes Trybunału Konstytucyjnego usłyszą zarzuty? (fot. YouTube)
Nadal trwa śledztwo dotyczące wypadku na S8 z kwietnia tego roku. Czy była prezes Sądu Najwyższego i były prezes Trybunału Konstytucyjnego usłyszą zarzuty? (fot. YouTube)

Śmiertelny wypadek motocyklisty na S8. Nowe fakty w sprawie z udziałem prof. Gersdorf

Redakcja Redakcja Wypadki Obserwuj temat Obserwuj notkę 201
Prokuratura w Suwałkach w dalszym ciągu prowadzi śledztwo w sprawie wypadku na trasie S8, do którego doszło w kwietniu tego roku. Zginął wówczas motocyklista, który chwilę wcześniej minął samochód, w którym znajdowali się prof. Małgorzata Gersdorf i jej mąż Bohdan Zdziennicki. "Fakt" donosi, że w sprawie konieczne było powołanie nowego biegłego.

Śmiertelny wypadek na S8

14 kwietnia tego roku, na trasie S8 w podlaskim Wiśniowie doszło do wypadku, w którym mężczyzna poruszający się motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Wówczas nieopodal poruszał się samochód, którym podróżowali była prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wraz z mężem Bohdanem Zdziennickim, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Małżeństwo po wypadku nie zatrzymało się, ani nie wezwało pomocy do poszkodowanego. Para przekonuje, że nie widzieli całego zdarzenia, a o sprawie dowiedzieli się dopiero od funkcjonariuszy policji.

Wideorejestrator w jednym z samochodów nagrał to zdarzenie. Widać na nim jednak jedynie ostatnie chwile wypadku, kiedy 26-latek przejeżdżał obok samochodu sędziów, po czym uderzył w barierki.

Konieczne powołanie kolejnego biegłego

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Służby chcą ustalić, dlaczego motocyklista wykonał nagły manewr, który w konsekwencji doprowadził do wypadku i jego śmierci.

— W toku śledztwa przesłuchano komplet świadków, dokonano szczegółowych oględzin motocykla, jak i samochodu osobowego jadącego w bezpośredniej bliskości w trakcie upadku motocyklisty. Przeprowadzono na trasie S8 eksperyment procesowy w celu odtworzenia pewnych fragmentów zdarzenia — przekazał prokurator Wojciech Piktel z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

W ustaleniu szczegółów pomóc miała opinia biegłego. Jak się jednak okazało – jego ustalenia w tej sprawie są niejednoznaczne. Prokuratura stwierdziła, że konieczne jest powołanie kolejnego biegłego – mimo, że z początku deklarowano chęć zamknięcia śledztwa na początku października.

— Nie chcemy zbyt szeroko opisywać tej opinii, aby nie sugerować niczego nowym biegłym. Mamy nadal pewne wątpliwości, co do przebiegu zdarzenia i żeby wyjaśnić je do końca i ostatecznie powołaliśmy nowego biegłego — powiedział prokurator Piktel.

Instytut Ekspertyz Sądowych w Gdańsku przygotuje ekspertyzę w tej sprawie. Z kolei biegli z zakresu ruchu drogowego oraz mechaniki pojazdowej mają dać ostateczną odpowiedź na temat tego, czy sędzia kierujący pojazdem przyczynił się do wypadku motocyklisty.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości