Falcon Heavy wzbił się w kosmos. SpaceX chce osiedlić człowieka na Marsie [WIDEO]

w przestrzeń kosmiczną wzbiła się superciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Screen / Twitter/Space X
w przestrzeń kosmiczną wzbiła się superciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Screen / Twitter/Space X
We wtorek w przestrzeń kosmiczną wzbiła się superciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Wystartowała w tajnej misji sił zbrojnych USA o godz. 9.41 miejscowego czasu z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego NASA na Florydzie.

Misja USSF-44

W misji, nazwanej USSF-44, trójczłonowa rakieta, który jest najpotężniejszą rakietą nośną na świecie, wyniosła na orbitę okołoziemską kilka satelitów.

Polecamy:

Wybory w Izraelu. Co pokazują Exit Polls

Wybory parlamentarne w Danii. Lewica wygrała, ale ma problem

CNN zwraca uwagę, że nie ma zbyt wielu publicznie dostępnych informacji na temat USSF-44. W komunikacie prasowym amerykańskie Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC) podało tylko, że start umożliwi umieszczenie na orbicie wielu satelitów, wykorzystując szybki rozwój technologii kosmicznej w zakresie śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej i innych działań. SSC odmówiło udzielenia dodatkowych informacji.


„Wojsko amerykańskie jest jednym z głównych motorów napędowych krajowej gospodarki rakietowej, rozdając lukratywne kontrakty pożądane przez prywatne firmy startowe, w tym SpaceX i jego głównego konkurenta w tej dziedzinie, United Launch Alliance, który jest wspólnym przedsięwzięciem Boeinga i Lockheed Martin” – wyjaśniła CNN.

Falcon Heavy SpaceX

Według SSC po wtorkowej misji SpaceX próbuje odzyskać tylko dwa dopalacze pierwszego członu rakiety Falcon Heavy użyte, aby zwiększyć moc Falcon Heavy przy starcie. Środkowy dopalacz pozostanie zgodnie z planem w oceanie ponieważ nie miał wystarczająco dużo paliwa, aby powrócić do bazy.

Falcon Heavy powrócił we wtorek w kosmos po przerwie trwającej od połowy 2019 roku. Po raz pierwszy wystrzelił w powietrze z fanfarami rok wcześniej, kiedy dyrektor generalny SpaceX Elon Musk zdecydował się na użycie samochodu Tesla Roadster jako ładunku testowego. Znajduje się on wciąż w kosmosie.

Dwie kolejne misje Falcon Heavy, miały miejsce w 2019 roku. Jedna wysłała na orbitę ogromnego satelitę usług telewizyjnych i telefonicznych dla Arabsatu z Arabii Saudyjskiej, a druga wyniosła partię eksperymentalnych satelitów dla Pentagonu.

Osiedlić człowieka na Marsie

CNN podkreśla, że zarówno należący do NASA system startów kosmicznych (SLS) jak i Starship firmy SpaceX są integralną częścią planów NASA, dotyczących powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od pół wieku. SpaceX ma ambicję transportowania człowieka i ładunków na Marsa w nadziei na stworzenie tam stałych osiedli dla ludzi.

MW

Czytaj dalej:

Ustawą zakazać inflacji? Łukaszenka spróbował. Zobacz z jakim skutkiem

Prezydent Bolsonaro zabrał głos. Będzie pokojowe przekazanie władzy w Brazylii?

Falenta przerywa milczenie. Uderza w Tuska i mówi o realiach władzy w czasach PO

Erdogan rozmawiał z Putinem. Co dalej z eksportem zboża z Ukrainy?

Miedwiediew znów straszy Zachód. Kolejne absurdalne tezy byłego prezydenta Rosji

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie