Poseł Piotr Sak komentował starania polskiego rządu ws. środków z KPO. Fot. Twitter/Facebook
Poseł Piotr Sak komentował starania polskiego rządu ws. środków z KPO. Fot. Twitter/Facebook

Niesmaczny wpis posła Solidarnej Polski. Internauci nie dowierzają jak mógł tak napisać

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk poleciał w środę w Brukseli, na rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej, by wyjaśnić wątpliwości KE powodujące blokadę realizację środków finansowych z KPO. "Otrzymamy środki z KPO, jeżeli zjemy zatrute ciastko nafaszerowane tabletką gwałtu" - komentował polskie zabiegi poseł Solidarnej Polski Piotr Sak.

"Zatrute ciastko nafaszerowane tabletką gwałtu" - dziwny wpis posła SP

Jak dodał, chodzi o "gwałt na Konstytucji i naszej suwerenności".


Przypomnijmy, że w ramach Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych – w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. Unijni urzędnicy twierdzą, że polski rząd nie spełnił wymaganych zobowiązań. W partii rządzącej trwa kurs zmierzający do tego, by udało się odblokować środki z KPO, ale politycy Solidarnej Polski obawiają się, że Polska zgodzi się na zbyt duże ustępstwa wobec Komisji Europejskiej.

"Informacje medialne, które mówią o tym, że udaję się do Brukseli z jakimiś ustępstwami wobec Komisji Europejskiej są w pełni nieprawdziwe. Traktuję je w ten sposób, że ktoś, kto daje takie informacje mediom, chce osłabić naszą pozycję negocjacyjną, wysyłając tego typu sygnały" – napisał Szymon Szynkowski vel Sęk minister na Facebooku.

Zobacz też: Awantura na spotkaniu posła PiS. Zaatakowano żonę radnego

"Co on zjadł?" - komentarze po wpisie Piotra Saka

Słowa posła SP o "ciastku nafaszerowane tabletką gwałtu" wywołały zdumienie.

"Jakaś obsesja?" - zapytała posła w komentarzu Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze krócej na wpis Piotra Saka zareagował były szef MSZ Radosław Sikorski. "Wow" - skomentował europoseł.

"To chyba on nie jadł sam. Żarty z gwałtu? Wszelkie odcienie polskiej prawicy rechoczą" - komentowała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Inni internauci sugerują, że poseł przed popełnieniem tego wpisu już chyba coś niedobrego zjadł, albo, cytując Jarosława Kaczyńskiego "dał sobie w szyję".


Szymon Szynkowski vel Sęk przekonuje komisarz Jourovą

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że podczas rozmów w Brukseli wskazał na otwartość Polski na dialog i oczekiwanie otwartości z drugiej strony. - Następne dni pokażą na ile ta otwartość dzisiaj deklarowana przez przedstawicieli KE rzeczywiście będzie wykonana w konkretnych czynach i decyzjach - dodał minister ds. europejskich.

- Był to można powiedzieć dobrze wykorzystany, intensywny dzień w ramach którego chciałem poznać bardziej szczegółowo te wątpliwości, które pozostały po stronie KE, powodujące, że w tej chwili komisja nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO. Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem - zaznaczył.

Dopytywany przez dziennikarzy, kiedy można spodziewać się ewentualnych rezultatów, zaznaczył, że "dziś jest za wcześnie, żeby to przesądzić".

- Wymieniliśmy poglądy w zakresie wzajemnych oczekiwań. Następne dni będą poświęcone pracy nad tym, żeby zobaczyć, gdzie możemy się spotkać z tym kompromisem. (...) Co do pewnych pryncypiów stojących za naszym zobowiązaniem wobec wyborców (...) - one pozostają niezmienne. Co do szczegółowych rozwiązań, wprowadzenia pewnych wyjaśnień, pewnych gwarancji - jesteśmy otwarci na dialog - podsumował Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Przeprowadziliśmy konstruktywną dyskusję z polskim ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat niezależności sądownictwa w Polsce, zwłaszcza w kontekście sądowych kamieni milowych w KPO. Był to krok we właściwym kierunku i nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu. Kamienie milowe, uzgodnione z rządem Polski, muszą zostać w pełni zrealizowane. Jesteśmy gotowi wesprzeć starania Polski, aby to osiągnąć" - napisała z kolei komisarz Jourova na Twitterze po spotkaniu z polskim ministrem.

ja

Przeczytaj też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka