Zełenski złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. Po polsku

Wołodymyr Zełenski składa życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Źródło: Twitter/Iuliia Mendel
Wołodymyr Zełenski składa życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Źródło: Twitter/Iuliia Mendel
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył życzenia Polakom. "Twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i to moje 104 słowa dla ciebie" – mówił po polsku.

104 słowa na 104 lata niepodległości 

- Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i moje 104 słowa dla ciebie – powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym w języku polskim w piątek rano.

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina i Polska są razem. - Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni - słyszymy od prezydenta Ukrainy.

- Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat, Polska (była) obok. Pamiętam nasze wspólne szczęście, radowaliśmy się razem. Kiedy znowu spotkaliśmy się ze starym wspólnym wrogiem, Polska (była) obok. Ukraińcy zawsze będą to pamiętali – zapewnił Zełenski.

- Będą pamiętać, jak nas przyjmowaliście, jak nam pomagacie. Polacy to nasi sojusznicy, wasz kraj – to nasza siostra. Wasza przyjaźń na zawsze. Nasza przyjaźń na zawsze. Nasza miłość na zawsze. Razem będziemy zwycięzcami – oświadczył w spontanicznym wystąpieniu w języku polskim składając Polsce życzenia z okazji Dnia Niepodległości.

Ukraińskie dzieci śpiewają hymn Polski 

Na znak wdzięczności za okazaną pomoc i wsparcie również ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wraz z ukraińskimi dziećmi i znaną piosenkarką Jamalą złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości i wspólnie odśpiewali hymn Polski.

"Drodzy polscy przyjaciele, dziś składamy Wam najszczersze życzenia z okazji Święta Niepodległości. Swoją wolność i niepodległość naród polski zdobył dzięki determinacji, patriotyzmie i odwadze" - mówi w specjalnym przesłaniu z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.

"Nie baliście się wtedy bronić swojej niepodległości i nie boicie się dziś pomagać i wspierać nas Ukraińców walczących w obronie swojej wolności i niepodległości" - zaznaczył dyplomata.

Przekazał również najszczersze wyrazy wdzięczności od każdego Ukraińca i każdej Ukrainki. "Nie zapomnimy nigdy pomocnej dłoni oraz odruchu milionów polskich serc, w których znalazło się tak dużo miejsca dla milionów potrzebujących Ukraińców, szczególnie matek z dziećmi" - zaznaczył Zwarycz. Życzył Polakom, by zawsze cieszyli się swoją niepodległością i wolnością.

W filmie z okazji Święta Niepodległości ukraińskie dzieci zaśpiewały hymn Polski. Inicjatywę ambasady wsparli uczniowie ukraińskiej szkoły z Ukraińskiego Domu, działającego w Warszawie od początku wojny oraz znana piosenkarka Jamala.

Całe nagranie na kanale Gazety Polskiej: 

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura