Tusk: To moment historyczny, potrzebujemy informacji od polskiego rządu

Donald Tusk podczas środowego posiedzenia Koalicji Obywatelskiej. (fot. PAP)
Donald Tusk podczas środowego posiedzenia Koalicji Obywatelskiej. (fot. PAP)
— Chcemy wiedzieć, że rządzący w sposób uczciwy dzielą się z nami informacjami, tak, by nie było fake newsów i dezinformacji w cyberprzestrzeni. Dziękuję swoich parlamentarzystom za powściągliwość w komentowaniu tragedii w Przewodowie — mówił Donald Tusk na zwołanym posiedzeniu Koalicji Obywatelskiej.

Posiedzenie Koalicji Obywatelskiej

W środę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Koalicji Obywatelskiej, podczas którego swoje przemówienie wygłosił Donald Tusk. Związane było z wtorkowymi wybuchami w Przewodowie.


— Współczuję rodzinom ofiar, które zginęły we wczorajszym zdarzeniu. Niezależnie od interpretacji tego, co się stało, byliśmy świadkami najbardziej dramatycznego dnia z polskiego punktu widzenia podczas tej wojny — powiedział Tusk.

Zdaniem szefa PO, za tą sytuacją niewątpliwie stoi Rosja.


— Nie jest naszym zadaniem spekulowanie dot. szczegółów tego tragicznego zdarzenia. W sensie politycznym nie można mieć wątpliwości, że to Rosja odpowiada za tę sytuację. Nie my będziemy rozstrzygać o tym, z jakiego miejsca była odpalona ta rakieta.

Tusk o budowaniu jedności

Tusk podkreślił, że niezwykle ważna podczas wojny na Ukrainie jest budowanie jedności.

— Musimy mieć świadomość, że ta wojna jest wojną blisko naszych granic, że ta wojna dotyczy Polski i Europy. Dlatego tak ważne jest budowanie jedności — powiedział szef PO. Podkreślił również, że Polska ma prawo domagać się od sojuszników wsparcia dotyczącego obrony polskiego nieba.


— Patrioty powinny obraniać niebo nie tylko nad rzeszowskim lotniskiem — mówił Tusk.


Donald Tusk zwraca się do rządu

Donald Tusk zwrócił się także do rządu, twierdząc, że "warto przemyśleć jeszcze raz pomysł kopuły europejskiej, która miała chronić niebo".

— Chyba zbyt pośpiesznie rząd zrezygnował ze wspólnych prac z innymi krajami nad obecnością Polski w tym przedsięwzięciu — ocenił szef PO.

— Przypomnę, jak ważne jest, że w Waszyngtonie mamy nie tylko sojuszników, ale bardzo odpowiedzialnych polityków na czele z Joe Bidenem. Możemy dzisiaj odetchnąć z ulgą, że w USA mamy polityków, którzy serio traktują kwestie bezpieczeństwa Europy i NATO — dodał Tusk. — Chciałbym zadeklarować, że będziemy chronili przestrzeń dot. bezpieczeństwa Polski przed jałowymi sporami. W tej kwestii musimy bezwzględnie oczekiwać budowy systemu współpracy, która zagwarantuje elementarną solidarność — podkreślił.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka