Banksy z poruszającym nagraniem na temat jego pobytu w Ukrainie

Banksy opublikował na Instagramie film z jego pobytu w Ukrainie. (fot. Instagram)
Banksy opublikował na Instagramie film z jego pobytu w Ukrainie. (fot. Instagram)
Banksy, brytyjska gwiazda street artu, na swoim profilu na Instagramie opublikował nagranie, na którym widać jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. Słychać w nim również syrenę alarmową i rozmawiających o pracach artysty Ukraińców.

Banksy i jego prace w Ukrainie

Fani Banksy'ego zauważyli pierwsze z jego prac na Placu Niepodległości w Kijowie oraz w Borodziance. Artysta później potwierdził autorstwo siedmiu prac: w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Film, w tle którego słychać jedną z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka "Czerwona Ruta".

Wykonywana jest przez ulicznych artystów w przejściu podziemnym na Majdanie Nezałeżnosti (Niepodległości) w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieci "huśtające się" na jeżu przeciwpancernym. Banksy w swoim nagraniu oświadczył, że solidaryzuje się z narodem ukraińskim.


Ukraińcy dziękują brytyjskiemu artyście

Ukraińcy licznie komentują nagranie brytyjskiego artysty, dziękując mu za wsparcie dla ich kraju. Wielu z nich podkreśla, że bardzo docenia jego wsparcie. Pod filmem przeczytać można komentarz jednej z osób, która wyznała, że "Banksy zmienił moją percepcję tego gatunku, który niegdyś był przeze mnie nielubiany".

19-letnia mieszkanka Buczy, po pierwszych publikacjach na temat pojawienia się dzieł Banksy'ego na ścianach zniszczonych budynków, pojechała osobiście do Borodzianki, by zobaczyć je na własne oczy.

— Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechali na tę uliczną wystawę w ruinach — mówiła kobieta.

11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Artysta w rozmowie z "The Art Newspaper" potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka