Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Bielsku-Białej. (fot. Twitter/@GrzegorzPuda)
Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Bielsku-Białej. (fot. Twitter/@GrzegorzPuda)

Najnowszy sondaż. Jak spotkania Kaczyńskiego z wyborcami wpływają na poparcie dla PiS?

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Uczestnicy najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" zapytani zostali o to, jak – ich zdaniem – spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami przekładają się na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński spotyka się z wyborcami

Przez ostatnie miesiące prezes PiS spotyka się w weekendy z wyborcami w różnych częściach Polski. W czasie spotkań wygłasza przemówienia oraz odpowiada na pytania wyborców.

W trakcie spotkań z wyborcami Kaczyński wygłasza wiele kontrowersyjnych twierdzeń. Wiele z nich wywołało oburzenie wśród opinii publicznej, m. in. słowa dotyczące osób transpłciowych (we Włocławku prezes PiS stwierdził, że osoby powinno się badać). 

Opinia publiczna nerwowo zareagowała też m. in. na wypowiedź Kaczyńskiego na temat młodzieży, która jego zdaniem znajduje się pod zbyt dużym wpływem smartfonów. Największe poruszenie wywołały jednak słowa prezesa PiS na temat dzietności w Polsce i kobiet, które jego zdaniem rodzą mało dzieci, ponieważ "dają w szyję".

— Kobiety decydują się na dzieci, albo się na dzieci nie decydują. To zależy od czynników, powtarzam, materialnych, ale w wielkiej mierze od tych czynników kulturowych. I tu trzeba czasem powiedzieć też trochę otwarcie, pewnych rzeczy gorzkich. Jeżeli się np. utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Bo pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez 20 lat. Przeciętnie, bo to oczywiście jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa — mówił Kaczyński. Dodał, że nie jest on zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", ponieważ jego zdaniem "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką".

— Ale jak do 25 roku życia daje w szyję, to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach — podkreślił.

Jak spotkania Kaczyńskiego z wyborcami wpływają na poparcie?

Uczestnicy sondażu SW Research dla "Rz" zapytani zostali, jak ich zdaniem spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami wpływają na poparcie dla PiS.

15,5 proc. respondentów twierdzi, że spotkania te zwiększają poparcie dla partii rządzącej. Z kolei 44,8 proc. uważa odwrotnie – ich zdaniem wpływają one na zmniejszenie się poparcia dla PiS.

17,7 proc. badanych uważa, że spotkania Kaczyńskiego z wyborcami w ogóle nie wpływają na poparcie Prawa i Sprawiedliwości, zaś 22 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

— Za tym, że spotkania Jarosława Kaczyńskiego powodują spadek poparcia wyborców PiS, częściej opowiadają się kobiety (48%) niż mężczyźni (41%). Prawie co druga osoba w wieku do 24 lat (48%) oraz taki sam odsetek badanych z wykształceniem średnim sądzi, że prezes PiS negatywnie wpływa na poparcie swojej partii spotykając się z wyborcami. Ponad pięć na dziesięć osób (52%) z dochodem powyżej 5000 zł netto jest zdania, że spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami zmniejszają poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Tak samo opowiada się nieco mniejszy odsetek badanych (48%) mieszkających w miastach wielkości od 20 do 99 tys. mieszkańców — komentuje Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Wskazano, że największy odsetek osób uważających, że spotkania Kaczyńskiego z wyborcami zwiększa poparcie dla PiS jest w grupach osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (23,7 proc.), a także najgorzej zarabiających (do 2 tys. zł, 24 proc. respondentów).

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka