PanParagon.pl przeanalizował dziesiątki tysięcy paragonów, aby przeanalizować ceny paliw w Polsce. (fot. Pixabay)
PanParagon.pl przeanalizował dziesiątki tysięcy paragonów, aby przeanalizować ceny paliw w Polsce. (fot. Pixabay)

Gdzie jest najdroższe, a gdzie najtańsze paliwo w Polsce? (Analiza)

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Portal PanParagon.pl ustalił, jak różnią się stawki za paliwo w różnych polskich miastach. Z analizy wynika, że średnia różnica pomiędzy niektórymi miejscowościami wynosi nawet 17 groszy na litrze.

PanParagon.pl analizuje ceny paliw w Polsce

— Paragony, które dodawane są anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło informacji na temat cen wielu produktów. Wśród nich znajdują się także dowody zakupów ze stacji benzynowych i to właśnie one stały się przedmiotem naszego najnowszego badania — tłumaczy Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. — Przeanalizowaliśmy dziesiątki tysięcy paragonów z benzyną 95, olejem napędowym ON i gazem LPG na liście w okresie od 1 do 25 października 2022 roku. Otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych miast wojewódzkich — dodaje.

Gdzie jest najdroższa benzyna?

Jak się okazuje, na pierwszym miejscu w rankingu największych cen benzyny 95 uplasował Gorzów Wielkopolski, gdzie średni koszt za 1 litr PB 95 wynosi 6,87 zł. Dalej znalazł się Gdańsk oraz Lublin, ze średnią ceną 6,81 zł za litr. Kolejne miejsce należy do Krakowa – średnio 6,80 za litr. 

Z kolei najtaniej jest w Olsztynie, gdzie za litr PB 95 zapłacimy średnio 6,70 zł, Toruniu i Warszawie (6,75 zł). Portal wskazuje, że średnia różnica pomiędzy najdroższym i najtańszym wynikiem wynosi 17 groszy na litrze.

Jak wyglądają ceny diesla?

Z kolei za diesla najwięcej zapłacimy w Toruniu, gdzie za litr ON zapłacić trzeba średnio 7,92 zł. Dalej w rankingu znalazły się Katowice (7,89 za litr) oraz Gorzów Wielkopolski, Kraków i ZIelona Góra (7,87 zł za litr w każdym z tych miast).

Ponownie najtaniej jest w Olsztynie (7,78 zł za litr). Z kolei w Szczecinie za litr ON zapłacimy średnio 7,80 zł, zaś w Poznaniu – 7,82 zł. PanParagon.pl zauważa, że na kolejnym miejscu znalazła się Warszawa, co sprawia, że tankowanie diesla w stolicy należy do jednego z najtańszych w kraju.

Duże różnice w cenach gazu

Największe rozbieżności w cenach występują w przypadku gazu LPG. Najdrożej jest we Wrocławiu i Białymstoku – 3,28 zł za litr. Tuż za tymi miastami uplasował się Gorzów Wielkopolski (3,26 zł), Gdańsk (3,24 zł) i Zielona Góra (3,22 zł). Najmniej za gaz LGP zapłacimy w Toruniu (3,01 zł za litr). Niskie ceny ma także Rzeszów i Kraków (około 3,02 zł za litr), a także Łódź oraz Lublin (3,08 zł).

— Warto zauważyć, że w ogólnym rozrachunku korzystnie cenowo wypadły takie miasta jak Olsztyn, Szczecin oraz Warszawa. Z kolei na szczycie paliwowej drożyzny najczęściej pojawiał się Gorzów Wielkopolski. Są jednak miasta, w których jednocześnie można zatankować najtaniej i najdrożej w kraju. Tutaj na uwagę zasługuje chociażby Toruń, w którym oferty PB 95 i LPG były bardzo atrakcyjne dla portfela kierowców, natomiast ON zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu — podsumowuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka