Konferencja prezydenta FIFA wprawiła wszystkich w osłupienie, fot.  	PAP/EPA/MOAHAMED MESSARA
Konferencja prezydenta FIFA wprawiła wszystkich w osłupienie, fot. PAP/EPA/MOAHAMED MESSARA

Kuriozalna konferencja szefa FIFA. Gianni Infantino kompletnie odleciał

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
W przeddzień Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze, prezydent FIFA Gianni Infantino wystąpił na konferencji prasowej. Wypowiedzi szefa FIFA zdumiały wszystkich. Prawie nic nie było o piłce nożnej, za to sporo o obronie praw LGBT.

Infantino powiedział, że był dyskryminowany

Konferencja prezesa piłkarskiej organizacji trwała godzinę i składała się z jego monologu. Włoch otworzył konferencję prasową, mówiąc dziennikarzom, że wie, jak to jest być dyskryminowanym, ponieważ był zastraszany w dzieciństwie za to, że miał rude włosy i piegi.

- Dziś czuję się Katarczykiem. Dziś czuję się Arabem. Dziś czuję się Afrykaninem. Dziś czuję się gejem. Dziś czuję się niepełnosprawny. Dziś czuję się emigrantem. Mówię to, będąc synem pracownika z emigracji - mówił przed zdumioną publicznością.

Infantino bronił decyzji FIFA z 2010 roku o przyznaniu Pucharu Świata Katarowi, która została podjęta, gdy nie był jeszcze prezydentem organizacji. Jego zdaniem krytyka jest niesłuszna.  - Europejczycy powinni przeprosić za to, co zrobili przez ostatnie 3000 lat, zanim będą udzielać moralnych lekcji innym - ogłosił.

Turniej będzie bowiem pierwszym mundialem rozgrywanym na Bliskim Wschodzie i naznaczony jest kontrowersjami. Większość przygotowań koncentruje się na prawach człowieka, od śmierci pracowników migrujących i warunków, jakie wielu z nich znosiło w Katarze, po prawa osób LGBTQ i kobiet.

Szef FIFA do kibiców: Przeżyjecie 3 godziny bez piwa

Infantino odniósł się również do pytań wokół decyzji z ostatniej chwili o zakazie sprzedaży alkoholu na ośmiu stadionach, które będą gościć 64 mecze turnieju. W oświadczeniu FIFA wydanym w piątek, organ zarządzający powiedział, że alkohol będzie sprzedawany w strefach kibica i licencjonowanych obiektach.

- Pozwólcie mi najpierw zapewnić, że każda decyzja, która jest podejmowana w tym Pucharze Świata jest wspólną decyzją Kataru i FIFA" - powiedział. "Każda decyzja jest omawiana, dyskutowana i podejmowana wspólnie" - dodał.

- Będzie [...] ponad 200 miejsc, w których można kupić alkohol w Katarze i ponad 10 stref kibica, gdzie ponad 100 000 osób może jednocześnie pić alkohol - tłumaczył. - Osobiście uważam, że jeśli przez trzy godziny dziennie nie możesz wypić piwa, to przeżyjesz - mówił Infantino.

- Zwłaszcza, że właściwie te same zasady obowiązują we Francji lub w Hiszpanii lub w Portugalii lub w Szkocji, gdzie teraz na stadionach nie wolno pić piwa - podkreślił. Jego zdaniem sprawa jest sztucznie rozdmuchana, ponieważ dotyczy kraju muzułmańskiego.

"Każdy jest mile widziany, LGBTQ też"

Infantino zakończył konferencję prasową zapewniając, że każdy będzie bezpieczny w Katarze, także kibice identyfikujący się z LGBTQ. (Homoseksualizm w Katarze jest nielegalny i zagrożony karą do trzech lat więzienia - red.)

- Pozwolę sobie wspomnieć również o sytuacji LGBT. Rozmawiałem na ten temat z najwyższym kierownictwem kraju kilka razy, nie tylko raz. Potwierdzili, a ja mogę potwierdzić, że wszyscy są mile widziani - powiedział Infantino.

- To jest jasny wymóg FIFA. Każdy musi być mile widziany, każdy kto przyjeżdża do Kataru jest mile widziany niezależnie od religii, rasy, orientacji seksualnej, przekonań jakie ma. Każdy jest mile widziany. To był nasz wymóg i państwo katarskie trzyma się tego wymogu - zapewnił szef FIFA.

Ale jednocześnie Gianni Infantino potwierdził też, że FIFA zabroniła tęczowych opasek kapitańskich na mundialu.

ja

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport