Monstrum pod Warszawą. Jedzie dalej na wschód Polski

Konwój przewożący tarczę TBM po dojeździe w okolice węzła Janki pod Warszawą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Konwój przewożący tarczę TBM po dojeździe w okolice węzła Janki pod Warszawą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
„Pomiędzy 5.30 a 22.00 transport maszyny #TBM będzie "odpoczywał" na #S8 w. Warszawa Janki” - poinformowała na Twitterze w sobotę GDDKiA Warszawa. W nocy z sobotę na niedzielę maszyna będzie znów w drodze, a w poniedziałek w Rzeszowie rozpoczną się przygotowania do jej przejazdu ulicami miasta.

TBM coraz bliżej miejsca docelowego

Obecnie trwa transport największych elementów maszyny TBM, która wydrąży tunel w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe–Babica. Prace przy drążeniu tunelu rozpoczną się w przyszłym roku.

TBM. Trasa przez Warszawę


Transport tarczy ok. godz. 23.30 będzie na węźle Opacz na S2, następnie skieruje się ku ul. Puławskiej, pół godziny po północy tarcza powinna zjechać na węźle Puławska na ul. Puławską. Przejedzie przez Ursynów, a na ul. Przyczółkowej wjedzie na węzeł Wilanów na S2 i będzie jechała do węzła Lubelska, gdzie zatrzyma się do 22,00 w niedzielę


- poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.


Polecamy:

Jarosław Kaczyński: To my jesteśmy obozem solidarnościowym

To się Moskwie nie spodoba. Przy rosyjskiej ambasadzie - Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji

Tunel drogowy będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m i masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

O podróży maszyny TBM przez Polskę pisaliśmy już obszernie w Salon24.pl.

TBM - w poniedziałek w Rzeszowie

W poniedziałek w Rzeszowie rozpoczną się przygotowania do przejazdu elementów maszyny TBM ulicami miasta – poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa. W związku z transportem potężnych części nawierzchnia jednej z ulic musi zostać obniżona o ok. 36 cm.

Transport olbrzymich elementów odbywa się tylko nocami, aby zminimalizować utrudnienia na drogach. Jak zaznaczył Gernand, pierwsza kolumna wioząca elementy maszyny przejedzie przez Rzeszów w nocy z 28 na 29 listopada br.

– Po zjeździe z S19 pojazdy będą poruszać się ul. 9 Dywizji Piechoty oraz ul. Podkarpacką do granicy miasta i gminy Boguchwała. Transportowane elementy są tak duże, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie trasy przejazdu przez miasto. Chodzi przede wszystkim o obniżenie nawierzchni, o ok. 36 cm, ul. 9 Dywizji Piechoty pod wiaduktem kolejowym. Prace obejmą odcinek o długości ok. 250 metrów i rozpoczną się w poniedziałek – dodał.

Zmiany w organizacji ruchu w Rzeszowie

W związku z pracami, w poniedziałek na ul. 9 Dywizji Piechoty wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia od strony południowej, na odcinku od ul. Zawiszy Czarnego do ronda na ul. Podkarpackiej. Ruch w dwóch kierunkach będzie odbywał się jezdnią po stronie północnej.

Jak podkreślił Gernand, wszelkie koszty związane z obniżaniem nawierzchni oraz przywracaniem jej do stanu pierwotnego, a nastąpi to po 23 grudnia br., kiedy ostatnie elementy maszyny TBM przejadą przez Rzeszów, poniesie wykonawca odcinka.

KW

Czytaj dalej:

„Uwaga, nadlatuje rakieta”. Trwają prace nad alarmem antyrakietowym dla ludności

Prezes PiS w Katowicach bez ogródek: „Precz z Kaczorem dyktatorem”

Pogrzeb w Przewodowie. Przejmujące pożegnanie pierwszej z ofiar wybuchu rakiety

PO likwidowała jednostki wojskowe. PiS przywraca jedną z placówek

Dostał kopniaka na wizji. Tak w TVN24 pożegnano Marcina Mellera

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka