Politycy z Włoch i Hiszpanii gośćmi na konwencji polskiej partii

Premier Włoch Giorgia Meloni. Fot. PAP/EPA/MICHELE MARAVIGLIA
Premier Włoch Giorgia Meloni. Fot. PAP/EPA/MICHELE MARAVIGLIA
Podczas konwencji Partii Republikańskiej, która odbędzie się 2-3 grudnia, wśród gości będą konserwatywni politycy z Włoch i Hiszpanii. Z ustaleń Salon24.pl wynika, że obecna będzie premier Włoch, Giorgia Meloni oraz Santiago Abascal, lider walczącej o władzę w Hiszpanii partii Vox.

W piątek portal wprost.pl ujawnił, że prezes Jarosław Kaczyński już w najbliższy poniedziałek spotka się na Nowogrodzkiej z konserwatywnym hiszpańskim politykiem Santiago Abascalem. - Rozmowa ma dotyczyć przyszłorocznych wyborów w Hiszpanii oraz imigrantów. Hiszpanie też mają z nimi problem - powiedział tygodnikowi polityk PiS.

Kto będzie na konwencji Partii Republikańskiej?

W tajemnicy jest jednak ukrywana informacja, że już w następny weekend odbędzie konwencja Partii Republikańskiej, w której weźmie udział nie tylko wspomniany Abascal z Vox, ale ma być też obecna premier Włoch, Giorgia Meloni.

Abascal ma być obecny osobiście, natomiast szefowa włoskiego rządu zadeklarowała obecność, ale nie wiadomo czy pojawi się w Warszawie. Być może będzie obecna tylko zdalnie. Przewodnicząca włoskiej narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi oraz Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ma bowiem dużo obowiązków w swoim kraju.

Pierwsza premier w historii Włoch

Wynika to z faktu, że w wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych w 2022 roku większość w obu izbach uzyskała centroprawicowa koalicja, na czele której stoi Meloni. 21 października prezydent Sergio Mattarella powierzył jej misję utworzenia gabinetu. Jeszcze tego samego dnia liderka Braci Włochów przedstawiła listę kandydatów na członków rządu, a następnego dnia prezydent dokonał zaprzysiężenia wicepremierów i ministrów, i nowy gabinet rozpoczął funkcjonowanie. Meloni stała się pierwszą w historii kobietą na stanowisku premiera Włoch.

Salon24.pl: Kaczyński i Morawiecki na konwencji Republikanów

Dwudniowa konwencja Republikanów odbędzie się 2 i 3 grudnia w hotelu Regent w Warszawie przy ulicy Belwederskiej. Pierwszego dnia odbędą się prace nad programem wyborczym ugrupowania europosła Bielana, natomiast dzień później debaty z udziałem polskich i zagranicznych polityków w ramach Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Z nieoficjalnych ustaleń Salon24.pl wynika, że udział w wydarzeniu ma wziąć premier Mateusz Morawiecki i - być może - prezes Kaczyński.

Marcin Dobski

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka