Władimir Putin podczas spotkania z matkami poległych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy. (fot. PAP/EPA)
Władimir Putin podczas spotkania z matkami poległych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy. (fot. PAP/EPA)

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media zwracają uwagę na dziwne zachowanie

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Media zwracają uwagę na zachowanie Władimira Putina podczas spotkania z matkami rosyjskich żołnierzy. Zauważono, że rosyjski miewał problemy ze złapaniem oddechu. — Wydawał się fizycznie niesprawny, nie mógł złapać tchu — wskazują brytyjscy dziennikarze.

Po raz kolejny wraca temat stanu zdrowia prezydenta Rosji Władimira Putina. Media bacznie przyglądają się jego zachowaniom podczas jego publicznych wystąpień. Po jego ostatnim spotkaniu z matkami rosyjskich żołnierzy zwrócono uwagę na różne sygnały, mogące sugerować kłopoty ze zdrowiem.

Spotkanie Władimira Putina z matkami poległych żołnierzy

Do wspomnianego spotkania doszło w ramach obchodzonego w Rosji 27 listopada Dnia Matki. Wzięły w nim udział rzekome matki poległych żołnierzy. Szybko jednak okazało się, że większość z nich to urzędniczy, polityczki lub aktorki.

— Spotkanie (...) miało służyć złagodzeniu niezadowolenia krewnych rezerwistów i wyciszenia apeli prawdziwych matek i żon. W minionych tygodniach media niezależne informowały o ich wezwaniach, by zmobilizowani byli lepiej szkoleni, wyposażani i by nie wysyłano ich na linię frontu — przekazali analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

Putin mówił m. in. o tym, że "wszyscy kiedyś umrzemy". Przekonywał też, że śmierć rosyjskich żołnierzy na ukraińskim froncie "nie pójdzie na marne". Wskazał też, że więcej osób ginie na przykład w wypadkach samochodowych lub w wyniku spożywania alkoholu. 

"Sapał i z trudem łapał oddech"

Dziennikarze z brytyjskiego dziennika "The Sun" prześledzili zachowanie Putina podczas spotkania. Zwrócili uwagę na to, że rosyjski prezydent "wciąż sapał i z trudem łapał oddech". Zauważyli również częste przerwy w swoim przemówieniu i nie zawsze wyraźnie wypowiadane zdania. 

— Putin wydawał się fizycznie niesprawny, nie mógł złapać tchu, kiedy mówił, wielokrotnie przerywał, by odchrząknąć i trudno było mu znaleźć słowa — pisze dziennik. "The Sun" donosi również o "krytycznym" stanie zdrowia prezydenta Rosji.

Media spekulują o stanie zdrowia Putina

Od wybuchu wojny na Ukrainie wielokrotnie pojawiały się doniesienia mówiące o problemach zdrowotnych Władimira Putina. Ukraiński i brytyjski wywiad podawał, że ma on cierpieć na wczesne stadium choroby Parkinsona. Niektóre media twierdziły też, że cierpi on na raka trzustki i jest pod stałą kontrolą kilkunastu lekarzy. Wcześniej szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow stwierdził, że "Putin może umrzeć w ciągu dwóch lat". Doniesienia te nigdy nie zostały jednak potwierdzone przez Kreml. Część analityków uważa, że plotki o problemach ze zdrowiem Władimira Putina mogą być akcją zaplanowaną i kontrolowaną przez rosyjskie władze.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka