Nowy problem dla Polski. Bruksela ma dość czekania

Zmienią się opakowania w całej UE. CC0
Zmienią się opakowania w całej UE. CC0
Dwuletnie opóźnienie Polski (a także innych krajów) we wdrażaniu dyrektyw odpadowych zmusza Brukselę do podjęcia stanowczych decyzji. W związku z tym w środę 30 listopada Komisja Europejska ma pokazać projekt, który wprowadzi zmiany we wszystkich krajach UE jednocześnie.

"Zmienią się opakowania, które mają się wreszcie nadawać do recyklingu w ekonomiczny sposób. Bruksela chce walczyć ze zrzucaniem kosztów utylizacji opakowań na konsumentów. Bo dziś to oni ponoszą większą część kosztów gospodarki odpadami" – czytamy w publikacji "Rzeczpospolitej". 

Bruksela ma dość 

"RP" wskazuje, że decyzja Brukseli to wyraz zniecierpliwienia postępowaniem krajów członkowskich, które jak Polska mają już dwuletnie opóźnienie we wdrażaniu dyrektyw odpadowych czy SUP (ang. single use plastics).

Komisja Europejska w związku z tym ma zaprezentować projekt w środę 30 listopada, który ma kłaść ogromy nacisk na przekierowanie opakowań w stronę gospodarki obiegu zamkniętego. "Pierwszy raz w historii cała UE będzie musiała wdrożyć opakowania nadające się do ponownego użycia i systemy kaucyjne" – wyjaśnia gazeta. 

Cele projektu 

Projekt rozporządzenia wyznacza m.in. cele ponownego użycia pojemników wykorzystywanych przez różne branże. Mianowicie do 2030 r. 20 proc. opakowań na jedzenie na wynos ma się nadawać do ponownego użycia, a poziom ten w roku 2040 skoczy do 80 proc.

"Dodatkowo opakowania sektora HoReCa: 10 proc. do 2030 r. i 40 proc. do 2040. Opakowania po napojach alkoholowych (bez wina i wódek): 10 proc. do 2030 r. i 25 proc. do 2040 r. Nowością jest cel dla wina: za osiem lat 5 proc. butelek ma się nadawać do ponownego użycia i 15 proc. do 2040 r. 10 proc. butelek po wodzie i napojach ma być wielorazowych do 2030 r., 25 proc. do 2040. Za osiem lat jedna trzecia opakowań transportowych ma być ponownie wykorzystywana i aż 90 proc. w 2040 r. Bruksela dostrzegła też rozkwit branży e-commerce: do 2030 r. krążyć ma 10 proc. opakowań przezeń wykorzystywanych, a dekadę potem – już połowa" – wymienia "Rzeczpospolita". 

Dodajmy, że w ciągu dekady produkcja opakowań wzrosła o 20 proc., co oznacza 80 mln ton opakowań rocznie. Zużywają one połowę europejskiej produkcji papieru i 40 proc. tworzyw sztucznych. Opakowania to już 36 proc. stałych odpadów komunalnych w Europie.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka